Badanie na trombofilię wrodzoną – na czym polega i kiedy je wykonać?

Badanie na trombofilię wrodzoną – na czym polega i kiedy je wykonać?

Badanie na trombofilię wrodzoną

Badanie na trombofilię wrodzoną polecane jest szczególnie wtedy, gdy poroniłaś, masz zakrzepicę, planujesz ciążę lub korzystasz z antykoncepcji hormonalnej. Trombofilia wrodzona to bowiem tendencja do nadkrzepliwości krwi, która zwiększa ryzyko poronienia, zakrzepicy i innych poważnych chorób. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć o tym badaniu!

Trombofilia wrodzona – co powoduje?

Trombofilia wrodzona jest genetyczną skłonnością do nadkrzepliwości krwi. Zwiększa więc predyspozycje do powstawania niebezpiecznych zakrzepów. Zakłócają one drogę krwi, co może skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi (zakrzepica, udar mózgu zator płucny, poronienie).

Warto pamiętać, że trombofilia wrodzona nie daje widocznych objawów. Zwiększa jednak ryzyko wystąpienia przede wszystkim zakrzepicy – szczególnie u tych osób, które narażone są dodatkowo na inny czynnik ryzyka, np. ciążę, otyłość, antykoncepcję hormonalną, długie unieruchomienie, palenie papierosów.

Badanie na trombofilię wrodzoną – na czym polega?

To badanie genetyczne, które polega na analizie DNA pod kątem obecności mutacji odpowiadających za problemy z krzepnięciem krwi. Badanie na trombofilię wrodzoną analizuje następujące mutacje: czynnika V Leiden, protrombiny, PAI-1, V R2.

Test DNA polega na pobraniu wymazu z policzka. Nie ma konieczności badania krwi, ponieważ DNA wszędzie jest identyczne.

Zobacz też: Ciąża u kobiet z trombofilią wrodzoną

Badanie na trombofilię wrodzoną – wskazania

Badanie na trombofilię wrodzoną warto wykonać u każdej osoby, której zależy na kompleksowym przebadaniu własnego zdrowia. Szczególne wskazania to: przebycie zakrzepicy, poronienie, podwyższony poziom homocysteiny, epizody zakrzepowe w rodzinie, przebycie zawału serca, udaru mózgu lub zatorowości płucnej, miażdżyca, problemy z zajściem w ciążę i korzystanie z antykoncepcji hormonalnej.

Badanie na trombofilię wrodzoną – o czym mówi wynik?

Wynik mówi o tym, czy występuje u Ciebie któraś z mutacji odpowiedzialnych za trombofilię wrodzoną. Dzięki temu masz szansę pozbyć się niebezpiecznych dolegliwości (jeśli już chorujesz) lub zapobiec powikłaniom, np. w postaci zakrzepicy czy zatoru. Jeśli zmagasz się z niepłodnością lub poronieniami, wynik badania pozwoli Ci lepiej przygotować się do ciąży. Najczęściej wystarczy proste leczenie rozrzedzające krew.


Data publikacji: 16/08/2017, Data aktualizacji: 26/06/2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane
Nifty pro REKLAMA

Badania prenatalne

POLECAMY

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Więcej

REKLAMA

Skip to content