Badanie na nietolerancję laktozy – na czym polega i kiedy je wykonać?Badaniaprenatalne.pl

Badanie na nietolerancję laktozy – na czym polega i kiedy je wykonać?

badanie na nietolerancję laktozy

Nawet co trzeci Polak może mieć nietolerancję laktozy – obecnej przede wszystkim w mleku i jego przetworach. Badanie w jej kierunku pozwala sprawdzić, czy za problem z trawieniem cukru mlecznego odpowiadają wady w genach, czy może jest on nabyty i z czasem sam minie. Dowiedz się więcej na temat testu DNA na nietolerancję laktozy!

Spis treści: 

Co powoduje nietolerancja laktozy
Na czym polega badanie w kierunku nietolerancji laktozy
Wskazania do badania na nietolerancję laktozy
O czym mówi wynik badania na nietolerancję laktozy

Nietolerancja laktozy – co powoduje?

Schorzenie to powoduje problemy z trawieniem laktozy – cukru mlecznego. Laktoza jest dostępna nie tylko w mleku i jego przetworach (np. mleko w proszku, jogurty, kefiry czy serki), ale często też słodyczach, pieczywie, frytkach i innych produktach spożywczych. Nietolerancja laktozy może powodować również niedobory wapnia.

W konsekwencji chory skarży się na szereg nieprzyjemnych dolegliwości, m.in. bóle brzucha, wzdęcia, nudności, wymioty, uczucie przelewania, problemy skórne, zmęczenie, osteoporozę, bóle stawów czy astmę.

Badanie na nietolerancję laktozy – na czym polega?

W badaniu analizowane są dwie mutacje w genie LCT: 13910 i 22018. Są one odpowiedzialne za zaburzenia w wytwarzaniu laktazy – enzymu, który trawi laktozę. Po pobraniu próbki (wymaz z policzka), specjalista sprawdza, czy mutacje są obecne.

Badanie na nietolerancję laktozy jest prostym testem genetycznym. Wymaz z policzka jest tak samo pewną próbką jak krew, ponieważ analizowane DNA jest identyczne w każdej komórce organizmu.

Badanie na nietolerancję laktozy – wskazania

Tego typu test zalecany jest przede wszystkim osobom, które odczuwają nieprzyjemne dolegliwości po spożyciu laktozy (m.in. problemy żołądkowe). Dobrze przeprowadzić je również u krewnych osób, u których nietolerancja laktozy została wykryta.

Badanie warto wykonać także u przyszłych mam – kobiet w ciąży lub dopiero planujących dziecko. Dlaczego? Jeśli wapń (zawarty m.in. w produktach mlecznych) nie wchłania się prawidłowo, zęby i kości dziecka mogą nieprawidłowo się rozwijać, a kobieta jest narażona na osteoporozę.

Badanie na nietolerancję laktozy – o czym mówi wynik?

Rezultat badania w sposób jednoznaczny wskazuje, czy występuje u Ciebie któraś z mutacji w genie LCT. Dzięki temu dowiesz się, czy nietolerancja laktozy jest zapisana w genach. Jeśli tak, eliminacja laktozy jest konieczna do końca życia.

Jeśli nie, warto poszukać przyczyny Twojego problemu (może to być np. celiakia). W przypadku nabytej nietolerancji laktozy konieczna jest eliminacja czynnika, który ją powoduje. Później laktozę można spożywać normalnie.

 

Przeczytaj również:

06/09/2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Polecany artykuł

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Reklama

NOVA

BEZPŁATNY CZAT

Przeczytaj inne:
Zmiany w prawie dotyczące ciężarnych
Zmiany w prawie dotyczące ciężarnych. Sprawdź co przewiduje dla Ciebie nowelizacja ustawy

BLOG badaniaprenatalne.pl W 2016 roku zaszły spore zmiany w prawie dotyczące ciężarnych i kobiet karmiących. Wprowadzono nowelizację w Kodeksie Pracy dotyczącą zmian w sposobie przydzielania pracy kobietom w ciąży i karmiącym matkom. Jednocześnie obniżono nam standardy...

Zamknij