Pierwsze badania prenatalne – dopochwowo czy przez brzuch?

pierwsze badanie prenatalne dopochwowo czy przez brzuch

Badania prenatalne to wspaniałe narzędzie diagnostyczne. Dzięki nim możemy zdiagnozować wady rozwojowe u dziecka jeszcze podczas ciąży. Pozwoli to lepiej przygotować się rodzicom na ewentualne choroby i szybciej wdrożyć leczenie po narodzinach dziecka. Kiedy należy się na nie udać? Jak wykonuje się pierwsze badania prenatalne? Dopochwowo czy przez brzuch? Sprawdź poniżej!

Spis treści:

1. Kiedy wykonać pierwsze badania prenatalne?
2. Jak wykonuje się pierwsze badania prenatalne? Dopochwowo czy przez brzuch?

Kiedy wykonać pierwsze badania prenatalne?

Pierwsze badania prenatalne wykonuje się w pierwszym trymestrze ciąży. Według rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników należy zrobić to między 11 a 14 tygodniem ciąży.

Pierwszym badaniem prenatalnym, które powinna wykonać ciężarna, jest tzw. test podwójny. Składa się on z dwóch badań – USG genetyczne oraz testu PAPP-A. USG ma na celu ocenę budowy anatomicznej płodu. W jego trakcie mierzona jest także przezierność fałdu karkowego płodu, czyli ilość płynu nagromadzonego pod skórą w okolicy karku. Dzięki temu możemy wykryć takie wady genetyczne, jak zespół Downa, zespół Edwardsa czy zespół Patau.

Test PAPP-A to badanie przeprowadzane z krwi matki. Dzięki niemu lekarz może oszacować ryzyko wystąpienia u płodu trisomii, czyli dodatkowego chromosomu. Tak samo, jak badanie USG, może on wykryć m.in. zespół Downa. Połączenie owych badań pozwoli lepiej zdiagnozować dziecko.

Poza testem PAPP-A można też wykonać testy prenatalne o wysokiej czułości takie jak NIFTY i Prenatal testDNA. Są również nieinwazyjne (z próbki krwi) i mają szeroki zakres badanych nieprawidłowości. Można je wykonać już od 10. tygodnia ciąży i poza nieprawidłowościami genetycznymi mogą też określić płeć dziecka (na życzenie). Dowiedz się więcej o Prenatal testDNA >>

Zobacz również: Badania w ciąży z krwi

Jak wykonuje się pierwsze badania prenatalne? Dopochwowo czy przez brzuch?

Ciężarne pacjentki zwykle zastanawiają się, jak wykonuje się pierwsze badania prenatalne. Robi się to dopochwowo czy przez brzuch? Czy na pewno są bezpieczne?

Pierwsze badania prenatalne są nieinwazyjne. Oznacza to, że w ich trakcie w żaden sposób nie ingeruje się w środowisko płodu, więc nie istnieje ryzyko pojawienia się powikłań.

Badanie ultrasonograficzne (USG) na początku ciąży zawsze wykonywane jest dopochwowo. Przez brzuch USG wykonać można dopiero na późniejszych etapach, gdy dziecko będzie już nieco większe. Z kolei test PAPP-A oraz test NIFTY to badania wykonywane z próbki krwi żylnej kobiety ciężarnej.

 

Oceń

Data publikacji: 08/01/2023, Data aktualizacji: 20/09/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *