Diagnostyka prenatalna zalecana jest każdej kobiecie, która spodziewa się dziecka. Są to jedne z najważniejszych badań ciążowych. Dzięki nim możemy upewnić się, że nasz maluszek rozwija się prawidłowo i nie jest obarczony żadnymi wadami wrodzonymi. Jak wygląda taka diagnostyka? Jakie ważne badania prenatalne w ciąży warto wykonać? Przeczytaj w naszym najnowszym artykule!
Spis treści:
USG prenatalne to nieinwazyjne badanie obrazowe. Wykonuje się je tak samo, jak zwykłe badanie USG. Jest ono jednak dużo dokładniejsze. Lekarz podczas badania ocenia kilka parametrów, takich jak przezierność karkowa czy kość nosowa. Dzięki temu może u dziecka wykryć takie schorzenia, jak zespół Downa czy wady cewy nerwowej.
Test PAPP-A to również nieinwazyjne badanie prenatalne, które wykonuje się na podstawie próbki krwi przyszłej mamy. Analizuje się ją pod kątem stężenia białka PAPP-A. Dzięki temu u płodu wykryć można trzy najczęściej występujące trisomie, czyli zespół Downa, zespół Edwardsa oraz zespół Patau.
Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca, aby test PAPP-A przeprowadzić razem z USG prenatalnym. Ciężarna powinna oba te badania wykonać między 11 a 13 tygodniem ciąży.
Zobacz również: Badania w ciąży: Kalendarz badań w ciąży
Badania wolnego płodowego DNA (cffDNA) wykonuje się na podstawie próbki krwi matki, w której znajduje się DNA dziecka. Dzięki temu są to badania nieinwazyjne. Mają one jednak znacznie większą czułość niż inne testy tego typu.
Testy typu NIPT mają zwykle szerszy zakres niż inne nieinwazyjne badania prenatalne. Przykładowo test NIFTY pro jest w stanie wykryć u płodu nawet 94 wady wrodzone. Jest to aktualnie nieinwazyjne badanie prenatalne o najszerszym zakresie. Umożliwia ono także poznanie płci dziecka.
Amniopunkcja jest inwazyjnym badaniem prenatalnym. Wykonuje się ją, jeśli któryś z testów nieinwazyjnych wykazał pewne nieprawidłowości. Do przeprowadzenia amniopunkcji potrzebna jest próbka płynu owodniowego. Pobiera się ją poprzez nakłucie powłok brzusznych ciężarnej.
Mimo swojej inwazyjności amniopunkcja jest bardzo bezpiecznym badaniem. Ryzyko rozwoju jakichkolwiek powikłań jest minimalne. Szacuje się, że wynosi ono niecały 1%. Wykonać możemy ją bez zbędnych obaw.
Data publikacji: 04/01/2024, Data aktualizacji: 06/02/2024
Dodaj komentarz