Każda kobieta oczekująca dziecka musi się regularnie badać. Testy wykonywać należy regularnie od początku ciąży do samego jej końca. Pozwoli nam to monitorować, czy dziecko rozwija się prawidłowo. Znaczenie regularnych badań w trakcie ciąży jest więc ogromne. Poniżej wyjaśniamy, jakie dokładnie badania powinna wykonać przyszła mama i dlaczego są one takie ważne!
Spis treści:
USG to jedno z najważniejszych badań, które wykonuje się w ciąży. Zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego powinno ono zostać wykonane przynajmniej trzy razy – po razie w każdym trymestrze ciąży.
USG to badanie nieinwazyjne. W jego trakcie lekarz do Twojego brzuszka przyłoży specjalną głowicę, która emituje ultradźwięki. Pozwoli to na uwidocznienie dziecka na monitorze. Dzięki temu Ty zobaczysz swojego maluszka, a lekarz oceni, czy rozwija się on prawidłowo.
Zobacz również: Badania w ciąży z krwi
Badania prenatalne zalecane są każdej kobiecie ciężarnej. Dzięki nim możemy sprawdzić, czy dziecko nie jest obarczone żadną wadą wrodzoną, taką jak zespół Downa czy zespół Edwardsa. Da nam to niezwykle cenną pewność, że nasz maluszek jest zdrowy.
Diagnostykę prenatalną rozpocząć warto od wykonania badania nieinwazyjnego. Może być to np. Test PAPPA, w którym na podstawie próbki krwi wykryć można zespół Downa, zespół Edwardsa oraz zespół Patau. Ciężarnym poleca się jednak rozszerzenie diagnostyki i wykonanie testu NIFTY pro. Dzięki niemu u dziecka rozpoznać można nawet 94 wady wrodzone.
Jeśli badanie nieinwazyjne wykaże jakiekolwiek nieprawidłowości, to konieczna będzie dalsza diagnostyka. Zwykle w takiej sytuacji przeprowadzana jest amniopunkcja. Jest to badanie inwazyjne, które wykonuje się na podstawie próbki płynu owodniowego.
Badania laboratoryjne w ciąży są bardzo ważne. Pozwalają one regularnie kontrolować stan zdrowia ciężarnej i rozwój ciąży. Możemy więc dzięki nim szybko wychwycić sygnały świadczące o ewentualnych komplikacjach. Część z owych badań wykonać należy kilkukrotnie. Do takich testów zaliczamy morfologię krwi oraz badanie moczu.
Data publikacji: 12/01/2024, Data aktualizacji: 06/02/2024
Dodaj komentarz