Jakie badania wykonać w okresie ciąży?

jakie badania wykonać w okresie ciąży

Ciąża to czas, kiedy musimy regularnie wykonywać badania kontrolne. Dzięki temu możemy być pewni, że nasze dziecko rozwija się prawidłowo. Badania pozwalają także na wczesne wykrycie ewentualnych nieprawidłowości. Poniżej przeczytasz, jakie badania wykonać w okresie ciąży. Dzięki temu nie pominiesz żadnego ważnego testu!

Spis treści:

  1. Badania krwi
  2. Badanie moczu
  3. Badanie USG
  4. Badania prenatalne

Badania krwi

Każda kobieta ciężarna wykonać musi wiele badań krwi. Najczęściej pacjentka wykonać musi morfologię krwi obwodowej. Badanie to wykonywać trzeba co miesiąc. Oprócz tego w okresie ciąży należy wykonać następujące badania krwi:

  •  Oznaczenie czynnika Rh – powinno ono zostać przeprowadzone na samym początku ciąży
  •  Poziom glukozy we krwi
  •  VDRL (badanie w kierunku kiły)
  •  Badanie w kierunku zakażenia wirusem HIV
  •  Badania w kierunku chorób zakaźnych, takich jak różyczka, toksoplazmoza czy cytomegalia

Badanie moczu

Badanie moczu w ciąży również powinno być wykonywane co miesiąc razem z morfologią krwi. Pozwala ono wykryć infekcję dróg rodnych oraz ewentualną obecność białka i cukru w moczu. Dzięki temu lekarz może zdiagnozować m.in. nadciśnienie tętnicze czy cukrzycę ciążową.

Zobacz również: Pierwsze badania w ciąży

Badanie USG

Badanie USG w ciąży wykonane powinno zostać przynajmniej trzy razy – po razie w każdym trymestrze ciąży. Jednak u większości kobiet ciężarnych wykonuje się je co wizytę. Dzięki temu lekarz może regularnie monitorować, jak rozwija się Twoje dziecko i szybko zauważyć ewentualne komplikacje.

Badania prenatalne

Diagnostyka prenatalna zalecana jest każdej kobiecie ciężarnej. Dzięki niej możemy u dziecka wykryć wady wrodzone, których nie rozpoznamy w żadnym innym badaniu. Pozwala to zyskać tak cenny spokój w ciąży lub lepiej przygotować się do przyjścia na świat dziecka z daną wadą.
Na rynku znajdziemy wiele różnych badań prenatalnych. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje ciężarnym wykonanie USG genetycznego oraz testu PAPP-A. Są to jednak badania o dość wąskim zakresie. Dzięki nim możemy wykryć u płodu zespół Downa, zespół Edwardsa czy zespół Patau. Polecamy więc rozszerzenie diagnostyki o badania wolnego płodowego DNA (testy NIPT). Mają one dużo szersze zakresy i są bardziej czułe. Jednym z tego typu testów jest NIFTY pro, który umożliwia rozpoznanie u płodu aż 94 chorób wrodzonych.

5/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 01/01/2024, Data aktualizacji: 02/01/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *