Jakie badania w ciąży mnogiej trzeba częściej wykonywać?

jakie badania w ciąży mnogiej

Ciąża, w której rozwija się więcej niż jeden płód, jest tzw. ciążą wysokiego ryzyka. Trzeba częściej badać stan zdrowia matki oraz rozwój dzieci. Oczywiście dobry ginekolog będzie wiedział jakie badania w ciąży mnogiej musi bezwzględnie zlecić, ale nie zaszkodzi, jeśli przyszła matka też będzie to wiedziała.

Jakie badania w ciąży mnogiej wykonuje się częściej niż w ciąży pojedynczej i dlaczego?

Lista badań, które należy wykonywać w ciąży mnogiej, w zasadzie nie różni się od tych zlecanych z ciąży pojedynczej. Wiele z nich przeprowadza się jednak częściej, ponieważ ciąża mnoga wiąże się z większym ryzykiem powikłań. Należą do nich:

Badanie ginekologiczne – ze względu na nadmierne rozciąganie się macicy, które może być przyczyną zbyt szybkiego skracania szyjki macicy. Może to doprowadzić do przedwczesnego porodu.

Pełna morfologia krwi i badanie moczu – standardowo zlecane w ciąży raz w miesiącu. U kobiet w ciąży mnogiej częściej diagnozuje się niedobory, np. żelaza oraz infekcje dróg moczowych.

Kontrola ciśnienia krwi – z uwagi na zwiększone prawdopodobieństwo pojawienia się gestozy.

USG położnicze  – w ciąży mnogiej mogą pojawiać się powikłania ściśle związane z liczbą i położeniem płodów, m.in. zespół przetoczenia krwi między płodami. Dlatego ich stan sprawdza się na początku ciąży nie rzadziej niż co 2 tygodnie, a w III trymestrze nawet co kilka dni. Dzięki temu personel medyczny ma szansę na czas zauważyć, że zdrowie któregoś z dzieci jest zagrożone, np. poplątały się pępowiny, jedno z maleństw przestało rosnąć prawidłowo.

Badania genetyczne w ciąży mnogiej – czy warto

Według przeprowadzonych badań w ciąży mnogiej częściej dochodzi do wad genetycznych. W ramach bezpłatnej opieki medycznej w ciąży można wykonać test PAPP-a. Jednak wyniki tych badań przesiewowych w przypadku ciąży mnogiej są mniej czułe niż w ciąży pojedynczej. Alternatywą może być przeprowadzenie Prenatal testDNA, który wymaga pobrania próbki krwi od przyszłej mamy. Jest więc całkowicie bezpieczny. W przypadku ciąży bliźniaczej jednokosmówkowej można wykonać pełną analizę materiału genetycznego dzieci – pełną analizę z zakresu Karyo Plus. W przypadku ciąży bliźniaczej dwukosmówkowej również można wykonać Prenatal testDNA i Mamy mogą wybrać pakiet Prenatal testDNA 3 badający 3 trisomie i płeć na życzenie.

Oceń

Data publikacji: 28/09/2024, Data aktualizacji: 30/09/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *