Jakie badania ginekologiczne w ciąży trzeba wykonać?

badania ginekologiczne w ciąży

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety, który wymaga szczególnej uwagi i troski. Kobieta w tym czasie powinna regularnie monitorować swój stan zdrowia m.in. poprzez wykonywanie badań ginekologicznych. Dowiedz się z naszego artykułu, dlaczego ich wykonanie jest tak ważne i jakie są rodzaje badań ginekologicznych w ciąży!

Spis treści:

  1. Dlaczego badania ginekologiczne w ciąży są tak istotne?
  2. Rodzaje badań ginekologicznych w ciąży

Dlaczego badania ginekologiczne w ciąży są tak istotne?

Kobieta w ciąży powinna regularnie odwiedzać ginekologa. Do 34 tygodnia ciąży należy robić to raz w miesiącu. Później konsultacje powinny odbywać się co dwa tygodnie. Po 38 tygodniu ciąży gabinet ginekologiczny powinnyśmy odwiedzać już co tydzień. W trakcie wizyt lekarz będzie wykonywał badania ginekologiczne. Dzięki nim:

  •  Monitorujemy rozwój płodu – lekarz w trakcie badań sprawdza, czy maluszek prawidłowo wzrasta i się rozwija
  •  Możemy wykryć wady wrodzone – ich wczesne zdiagnozowanie umożliwia zaplanowanie odpowiedniego leczenia i lepsze przygotowanie się do przyjścia na świat dziecka z daną wadą
  •  Kontrolę stanu zdrowia przyszłej mamy
  •  Wykrycie powikłań ciążowych

Zobacz również: Ile kosztują badania w ciąży?

Rodzaje badań ginekologicznych w ciąży

Badania ginekologiczne w ciąży przeprowadzane są na fotelu ginekologicznym. Pacjentka jest na nim odpowiednio ułożona, dzięki czemu lekarz ma dostęp do jej badanych narządów rodnych. W tej pozycji wykonać on może następujące badania:

  •  Standardowe badanie ginekologiczne – podczas wizyty lekarz wsunie do Twojej pochwy wziernik. Jest to plastikowe narzędzie, które przypomina kaczy dziób. Zostanie ono stopniowo rozwarte, dzięki czemu lekarz będzie mógł przyjrzeć się Twojej szyjce macicy.
  •  Cytologia – w ciąży należy wykonać ją dwukrotnie – w pierwszym oraz trzecim trymestrze. Do jej wykonania potrzebny jest wymaz, który pobiera się poprzez wprowadzenie do pochwy specjalnej szczoteczki przez wziernik. Dzięki niej wykryć możemy niebezpieczne dla zdrowia zmiany, takie jak rak szyjki macicy.
  •  Badanie czystości pochwy – polega ono na pobraniu wydzieliny z pochwy, która następnie nakładana jest na specjalne szkiełko. Dzięki temu można ocenić, czy w pochwie zachowana jest równowaga bakteryjna. Dzięki temu badaniu wykluczyć można również występowanie stanu zapalnego. W trakcie wizyty u ginekologa lekarz dokonuje także pomiaru masy ciała pacjentki oraz ciśnienia tętniczego.
Oceń

Data publikacji: 12/10/2023, Data aktualizacji: 31/10/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *