Jak wygląda drugie badanie prenatalne?

jak wygląda drugie badanie prenatalne

Diagnostyka prenatalna umożliwia wykrycie wad wrodzonych u dziecka jeszcze zanim pojawi się na świecie. Takie badanie powinna więc wykonać każda ciężarna. W niektórych przypadkach konieczne jest wykonanie więcej niż jednego testu. Dlaczego? Jak wygląda drugie badanie prenatalne? Sprawdź poniżej!

Spis treści:

  1. Jakie badania prenatalne należy wykonać w ciąży?
  2. Jak wygląda drugie badanie prenatalne?

Jakie badania prenatalne należy wykonać w ciąży?

Każda ciężarna powinna wykonać test przesiewowy. Są to nieinwazyjne badania prenatalne wykonywane na podstawie próbki krwi matki. Przykładem takiego badania jest test PAPP-A, w którym wykryte mogą zostać trzy schorzenia: zespół Downa, zespół Edwardsa oraz zespół Patau. Przesiewowym testem prenatalnym są również testy typu NIPT. Są to badania wolnego płodowego DNA (cffDNA), które znajduje się w krwioobiegu matki. Najbardziej zaawansowanym testem tego typu jest test NIFTY pro, w którym wykryte mogą zostać aż 94 wady wrodzone.

Testy te mogą wykryć zwiększone ryzyko rozwoju danej wady genetycznej u dziecka. Dla potwierdzenia diagnozy wymagane jest więc wykonanie rozstrzygającego badania prenatalnego. Najczęściej jest to amniopunkcja.

Zobacz również: Badanie w ciąży na zespół Downa – na czym polega i kiedy je zrobić?

Jak wygląda drugie badanie prenatalne?

Zadaniem drugiego badania prenatalnego jest potwierdzenie wyniku testu przesiewowego. Musi być to niestety badanie inwazyjne. Najczęściej wybierane jest takie, które wiąże się z jak najmniejszym ryzykiem pojawienia się jakichkolwiek powikłań. Tym badaniem zwykle jest amniopunkcja, ale czasami lekarze zlecają także inne testy.

Amniopunkcja jest badaniem, w trakcie którego pobierana jest próbka płynu owodniowego. Pobiera się go poprzez wprowadzenie cieniutkiej igły przez powłoki brzuszne do jamy owodni. Cała ta procedura wykonywana jest pod kontrolą badania USG. Wykonanie tego badania aktualnie jest bezpieczne dla matki i dziecka. Jest to co prawda badanie inwazyjne, ale ryzyko pojawienia się jakichkolwiek powikłań wynosi zaledwie 0,1%. Amniopunkcję wykonać więc możemy bez żadnych obaw.

Amniopunkcja oraz inne badania inwazyjne nie są zalecane każdej ciężarnej. Wykonanie drugiego badania prenatalnego konieczne jest dopiero po wykonaniu testu przesiewowego i otrzymaniu nieprawidłowego wyniku. Wcześniej wykonanie badania nie ma większego sensu. Lepiej przeprowadzić wygodniejszy i bezbolesny test przesiewowy.

Oceń

Data publikacji: 11/10/2023, Data aktualizacji: 30/10/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *