Jak ubrać się na badania prenatalne?

jak ubrać się na badania prenatalne

Badania prenatalne często budzą w kobietach ciężarnych duży niepokój. Zwykle one mają dużo pytań. Dotyczą one nie tylko przebiegu samego badania i jego wyniku, ale także przygotowania do pobrania próbki. Przyszłe mamy często pytają o to, jak powinny być ubrane podczas badania. Jak więc się ubrać na badania prenatalne? Sprawdź w naszym najnowszym artykule!

Spis treści:

  1. Odpowiedni strój na badania w ciąży
  2. Jak ubrać się na USG?
  3. Jak ubrać się na przesiewowe badania prenatalne?

Odpowiedni strój na badania w ciąży

To, jak powinniśmy ubrać się na badanie prenatalne lub jakiekolwiek inne badanie w ciąży, zależy przede wszystkim od jego specyfiki. Inaczej ubierzemy się na pobranie krwi do badania przesiewowego, a inaczej na USG. Jednak przy wszystkich tych badaniach nasz ubiór powinien mieć jedną cechę – powinien być wygodny.

Przyszła mama w gabinecie lekarskim zawsze ma się czuć komfortowo. Warto więc zadbać o to poprzez swój ubiór. Na żadne badania w ciąży nie musimy się stroić. Świetnym wyborem ubioru będą więc ciążowe tuniki czy sukienki, które łatwo podciągniemy. Zestawić możemy je z legginsami.

Zobacz również: Ciąża latem – jak przetrwać upały?

Jak ubrać się na USG?

USG zwykle wykonywane jest w gabinecie ginekologa. Nasz strój na to badanie powinien być zależny od tego, jak jest wykonywane. Na początku ciąży USG wykonuje się przezpochwowo, dlatego pacjentka musi rozebrać się od pasa w dół. Na taką wizytę najlepiej włożyć sukienkę lub spódniczkę. Dzięki temu nie będziemy musiały przejść przez gabinet z gołą pupą. Dla wielu pacjentek może być to niekomfortowe, dlatego warto się na to przygotować. W niektórych gabinetach znajdziemy już specjalne spódniczki przeznaczone dla pacjentek. Nie jest to jednak jeszcze standard, dlatego warto ubrać się odpowiednio.

Jeśli jesteśmy już na etapie ciąży, w którym USG wykonuje się przez brzuch, to nie musimy na badanie przychodzić w sukience czy spódnicy. Wystarczy założyć bluzkę, którą możemy bez problemu podwinąć do góry.

Zobacz również: Czy koty wyczuwają ciążę?

Jak ubrać się na przesiewowe badania prenatalne?

Przesiewowe badania prenatalne, takie jak test PAPP-a czy NIFTY pro, polegają na pobraniu próbki krwi od pacjentki. To, jak ubierzemy się na badanie, nie ma więc większego znaczenia. Ważne jednak, aby na pobranie krwi przyjść w bluzce z krótkim rękawkiem lub takiej, w której możemy łatwo podwinąć rękaw. Dzięki temu krew uda się pobrać bez żadnych problemów.

Oceń

Data publikacji: 03/02/2023, Data aktualizacji: 14/03/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *