Czy badania prenatalne są obowiązkowe?

czy badania prenatalne są obowiązkowe

Diagnostyka prenatalna ma na celi wykrycie wad wrodzonych u dziecka jeszcze przed jego narodzinami. Dzięki niej można wykryć m.in. zespół Downa, wady serca czy rozszczep kręgosłupa. Mimo tego wiele kobiet nie chce poddawać się diagnostyce prenatalnej. Czy jest to konieczne? Zobacz, czy badania prenatalne są obowiązkowe w ciąży!

Spis treści:

  1. Czy należy obowiązkowo robić badania prenatalne w ciąży?
  2. Jakie badania prenatalne wykonać w ciąży?

Czy należy obowiązkowo robić badania prenatalne w ciąży?

Badania prenatalne pozwalają wykryć wady rozwojowe u dziecka już na etapie ciąży. Dzięki nim rodzice mogą być spokojni o stan zdrowia swojego dziecka. W razie wykrycia ewentualnych nieprawidłowości możliwe jest lepsze przygotowanie się na przyjście na świat chorego dziecka, a w niektórych przypadkach nawet rozpoczęcie leczenia jeszcze przed porodem.

Badania prenatalne nie są obowiązkowe, ale są zalecane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne. Szczególnie rekomendowane jest ono kobietom po 35 roku życia oraz pacjentkom, u których rozpoznano wadę genetyczną w poprzedniej ciąży. Z ich wykonania nie powinny rezygnować także Panie, które w bliskiej rodzinie mają osobę z tego typu wadą.

Zobacz również: Ile razy w ciąży robi się badania prenatalne?

Jakie badania prenatalne wykonać w ciąży?

Kobietom ciężarnym poleca się następujące badania prenatalne:

  •  Badanie USG genetyczne – to obrazowe badanie wykorzystujące fale ultradźwiękowe. Dzięki niemu lekarz może ocenić budowę dziecka i sprawdzić kilka istotnych parametrów. Ultrasonografia jest całkowicie bezpieczna dla mamy i dziecka.
  • Test PAPP-A – jest to nieinwazyjne badanie przeprowadzane z krwi matki. Można w nim zdiagnozować ryzyko wystąpienia u dziecka trzech najczęstszych trisomii: zespół Downa, zespół Edwardsa oraz zespół Patau.
  • Test NIFTY pro – jest to badanie łączące w sobie nieinwazyjność testu PAPP-A oraz czułość amniopunkcji. W sumie jest ono w stanie wykryć aż 94 choroby. Analizę w tym przypadku wykonuje się na podstawie krwi mamy.
  • Amniopunkcja – jest to inwazyjne badanie prenatalne wykonywane na podstawie próbki płynu owodniowego. Wykonuje się je tylko w przypadku wykrycia nieprawidłowości w innych badaniach. U innych ciężarnych nie jest ono konieczne.
    To, na które badanie prenatalne się zdecydujemy, jest naszą indywidualną decyzją. Zalecamy jednak ze swojej strony przeprowadzenie u każdej ciężarnej USG genetycznego oraz testu NIFTY pro. Jest to bardzo szeroka diagnostyka, która z pewnością wykryje ewentualne wady.
Oceń

Data publikacji: 06/04/2023, Data aktualizacji: 28/04/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *