Sporą część badań w ciąży przyszła mama może realizować bezpłatnie, w ramach państwowej służby zdrowia. Wystarczy, że uda się do placówki medycznej, która ma podpisany kontrakt z NFZ.
Zdarza się, że w momencie zajścia w ciążę kobieta nie pracuje i nie jest objęta ubezpieczeniem zdrowotnym. W takiej sytuacji również może liczyć na bezpłatne badania w ciąży. Gwarantuje jej to ustawa z dnia 24 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. nr 210, poz. 2135 z późn. zm.). Znajdziemy w niej zapis mówiący o tym, że kobieta w ciąży może korzystać z bezpłatnej opieki medycznej, niezależnie od tego, czy jest ubezpieczona, czy nie. Prawo to przysługuje jej przez cały okres ciąży oraz 6 tygodni połogu. W zakres darmowych świadczeń wchodzi również poród i pobyt w szpitalu.
Lista badań refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia jest całkiem długa. Obejmuje zarówno badania ginekologiczne, hormonalne, na obecność chorób zakaźnych, jak i badania samego płodu pod kątem wystąpienia ewentualnych nieprawidłowości w jego rozwoju. Poniżej prezentujemy wykaz tych badań:
Badania ogóle:
Badania ginekologiczne:
Badania laboratoryjne:
Badania hormonalne:
Badania na obecność choroby zakaźnej:
Badania tzw. położnicze:
Czasem lekarz widzi potrzebę przeprowadzenia nieco bardziej specjalistycznych, badań, takich których refundacja już nie obejmuje. Niemniej jednak niektóre kobiety mogą wykonać je za darmo. Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi bowiem program bezpłatnych badań prenatalnych. Aby wejść do programu kobieta musi spełniać co najmniej jedno z wymienionych niżej kryteriów:
Po zakwalifikowaniu się do programu kobieta ma możliwość bezpłatnego wykonania badań biochemicznych oraz USG genetycznego. W razie konieczności i po otrzymaniu skierowania od lekarza, może też w ramach tego samego programu starać się o pokrycie kosztów przeprowadzenia amniopunkcji.
Wiele mam zastanawia się, czy można za darmo zrobić test NIFTY pro i inne badania wolnego płodowego DNA. Trzeba wiedzieć, że testy tego typu nie są refundowane i można je wykonać tylko prywatnie. Niektóre placówki udostępniają jednak możliwość płatności w ratach. Dowiedz się więcej o teście NIFTY pro
Aktualizacja: 14 stycznia 2020 r.
Data publikacji: 31/07/2016, Data aktualizacji: 26/01/2022
Dodaj komentarz