Badanie GBS w ciąży – co to takiego?

Badanie GBS w ciąży - co to takiego?

GBS to bakteria, która znajduje się w przewodzie pokarmowym i moczowym. Występuje ona tam naturalnie i nie jest ona powodem do zmartwień. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy kobieta jest w ciąży. Bakteria GBS może wtedy wywołać spore powikłania, ale mogą one zostać ograniczone lub zniwelowane poprzez wykonanie badań przesiewowych. Przybliżamy najważniejsze rzeczy, które ciężarna powinna wiedzieć o bakterii GBS!

Spis treści:

  1. Bakteria GBS – czym jest?
  2. Bakteria GBS a dziecko
  3. Bakteria GBS – badanie przesiewowe
  4. Bakteria GBS – dodatni wynik badania

Bakteria GBS – czym jest?

Bakteria GBS jest paciorkowcem. Są one naturalnym składnikiem flory fizjologicznej człowieka, a dokładnie przewodu pokarmowego i moczowego. Bakteria ta na ogół nie jest powodem do żadnych zmartwień. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy kobieta jest w ciąży, ponieważ wtedy bakteria GBS może się namnażać. Skutkować to może:

  • Przedwczesnym porodem
  • Zakażeniem układu moczowego
  • Zapaleniem błony śluzowej macicy
  • Posocznicą (to powikłanie występuje dużo rzadziej niż pozostałe)

Bakteria GBS a dziecko

Bakteria GBS podczas porodu z organizmu matki może się przedostać do organizmu dziecka. Nie ma oczywiście takiej reguły. Dzieci urodzone w terminie najczęściej mają już nabyte przeciwciała od matki. Większe ryzyko przedostania się bakterii występuje u wcześniaków, których układ odpornościowy jeszcze nie rozwinął się w pełni.

Wiele przyszłych mam zastanawia się, jak to możliwe, żeby bakteria znalazła się w organizmie dziecka. Otóż w trakcie porodu noworodek może połknąć płyn owodniowy, w którym znajduje się GBS. Bakterie najpierw znajdą się w ustach dziecka, a następnie w jego drogach oddechowych i układzie pokarmowym. Konsekwencją przedostania się bakterii GBS do organizmu dziecka może być zapalenie płuc, posocznica oraz zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Bakteria GBS – badanie przesiewowe

Ginekolog, który prowadzi ciążę, powinien między 35 a 37 tygodniem ciąży pobrać wymaz z kanału szyjki macicy oraz z odbytu. Wymaz wykonuje się pod koniec ciąży, aby wynik przed porodem nie zdążył się zmienić. Pobranie wymazów odbywa się podczas kontrolnej wizyty ginekologicznej. Jest to nieinwazyjna i bezbolesna procedura.

Wymazu nie można pobierać w trakcie krwawienia, ponieważ z takiego materiału trudno jest wykonać badanie. 5 dni przed pobraniem próbki nie powinno się używać globulek dopochwowych, a dzień przed powstrzymać się od uprawiania seksu. Środowisko pochwy w dniu badania także powinno być naturalne. Nie powinno więc się podmywać mydłem czy środkami do higieny intymnej. Należy użyć do podmycia jedynie wody.

Bakteria GBS – dodatni wynik badania

Jeśli wynik badania wyszedł dodatni, to nie ma jeszcze powodu do obaw. Lekarz może przepisać ciężarnej antybiotyk, aby do dnia rozwiązania pozbyła się namnożonych bakterii. Leczenie antybiotykiem trwa około 7 dni. Następnie, aby mieć pewność, że leczenie było skuteczne, trzeba wykonać badanie ponownie.

Czasem jednak ciężarna nie zdąży nawet rozpocząć leczenia, ponieważ poród się rozpocznie. Niektóre kobiety nie wiedzą także, czy ich wynik jest dodatni, ponieważ nie zdążyły wykonać badania. W takich sytuacjach przyszła mama dostanie antybiotyk w szpitalu po rozpoczęciu porodu. Jednak będzie to skuteczne tylko, gdy lek zostanie podany 4 godziny przed urodzeniem dziecka. Dlatego, gdy pojawią się pierwsze skurcze porodowe, trzeba od razu jechać do szpitala.

Antybiotyk rodzącej podaje się także w przypadku ujemnego wyniku, gdy podczas poprzedniego porodu dziecko miało wynik dodatni, w trakcie obecnej ciąży wynik był dodatni, gdy płyn owodniowy odpłynął ponad 18 godzin temu lub gdy ciężarna ma ponad 38 stopni gorączki.

Jeśli ciężarna miała wynik dodatni badania, to po porodzie dziecko będzie monitorowane pod kątem zaburzeń oddychania oraz infekcji wrodzonej. Maluchom wykonuje się wymaz z ucha i z pępka, jeśli lekarz podejrzewa zakażenie. Jeżeli noworodek również będzie miał dodatni wynik, to przenosi się go na oddział noworodkowy, gdzie podaje mu się przez 7-10 dni antybiotyk dożylnie oraz monitoruje się parametry zapalne. W większości przypadków to leczenie przynosi pozytywne skutki.

Zdjęcie: pixabay

Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

 

Oceń

Data publikacji: 15/07/2021, Data aktualizacji: 08/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *