Jakie badania w 7 miesiącu ciąży warto wykonać?

badania w 7 miesiącu ciąży

Ciąża to czas, w którym regularnie musimy wykonywać różnego typu badania kontrolne. Dzięki temu możemy mieć pewność, że nasze dziecko na pewno rozwija się prawidłowo i nic mu nie grozi. Nie możemy więc sobie ich odpuszczać. W różnych etapach ciąży konieczne będzie wykonanie różnych testów. Sprawdź, jakie dokładnie badania w 7 miesiącu ciąży warto wykonać!

Spis treści:

 1. Badanie USG
 2. Badania krwi
 3. Badanie moczu
 4. Inne badania w 7 miesiącu ciąży

Badanie USG

Jednym z badań, które warto wykonać w 7 miesiącu ciąży to badanie USG. Jest to nieinwazyjne badanie obrazowe, które pozwala lekarzowi ocenić rozwój dziecka. Jest ono całkowicie bezpieczne dla matki i maluszka.

Dla wielu przyszłych mam USG wykonane w 7 miesiącu będzie już ostatnim w ciąży. W jego trakcie lekarz sprawdzi następujące parametry:

 • Położenie dziecka w kanale rodnym
 •  Budowa ciała
 •  Stan łożyska i jego położenie
 •  Ilość płynu owodniowego
 •  Masa płodu

Badania krwi

Badania krwi kobieta w ciąży wykonywać musi co miesiąc. Pozwalają one na szybkie wykrycie ewentualnych nieprawidłowości, które mogą zagrozić życiu i zdrowiu matki i dziecka. Nie możemy więc z nich zrezygnować w 7 miesiącu ciąży.
Najważniejsze badania krwi, które musi wykonać kobieta w 7 miesiącu ciąży to:

 •  Morfologia krwi obwodowej
 •  Badanie pod kątem przeciwciał odpornościowych (anty Rh), jeśli kobieta posiada ujemny czynnik Rh. To badanie krwi nie zawsze wykonywane jest w 7 miesiącu ciąży. Lekarz może zlecić Ci je dopiero za kilka tygodni.

Zobacz również: Badania w ciąży z krwi

Badanie moczu

Na badanie moczu w ciąży kobieta powinna zgłaszać się raz w miesiącu. Jest to bardzo ważne, ponieważ pozwala na wczesne wykrycie infekcji dróg rodnych, która prowadzić może do przedwczesnego porodu. Mocz jest analizowany także pod kątem obecności białka, która może oznaczać rozwój nadciśnienia tętniczego. Sprawdzany jest w nim także poziom cukru, dzięki czemu wykryć można cukrzycę ciążową.

Inne badania w 7 miesiącu ciąży

Podczas wizyty u ginekologa w 7 miesiącu ciąży lekarz sprawdzi masę ciała kobiety. Dzięki temu zweryfikuje, czy prawidłowo przybiera ona na masie. Lekarz zmierzy także pacjentce ciśnienie tętnicze, aby sprawdzić, czy nie rozwinęło się u niej nadciśnienie. W 7 miesiącu ciąży lekarz może wykonać także analizę wydzieliny pochwowej. Nie zawsze jednak to badanie jest wykonywane już na tym etapie. Wykonać powinno się je do 32 tygodnia ciąży.

Oceń

Data publikacji: 31/12/2023, Data aktualizacji: 02/01/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *