Dostęp do badań prenatalnych w Polsce - badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

Dostęp do badań prenatalnych w Polsce

Dostęp do badań prenatalnych w Polsce

Nie wszystkie kobiety mają taki sam dostęp do badań prenatalnych – różnice między liczbą przebadanych w różnych województwach sięgają nawet kilkudziesięciu procent. Tymczasem badania prenatalne umożliwiają wczesne wykrycie chorób i wad płodu, a przez to mogą uratować zdrowie i życie dziecka.

Dostęp badań prenatalnych w różnych regionach kraju

Pod względem dostępności badań prenatalnych niekwestionowanym liderem jest Śląsk. Z raportu NIK wynika, że w tym regionie w roku 2015 badaniom poddało się około 54% kobiet ciężarnych.

Najmniej, bo jedynie 8%, zrobiło to w województwie lubelskim. W innych regionach Polski odsetek kobiet podanych kontroli waha się w granicach 9-26%. Przez 3 lata zanotowano wzrost liczby wykonanych badań w ciąży, jednak nadal jest dużo mniejsza niż w krajach zachodnich.

Przyczyny małej liczby badań prenatalnych

Chociaż dane wykazują postęp w porównaniu z latami wcześniejszymi, wciąż niewiele przyszłych mam decyduje się na dodatkowe badania w ciąży. Ma to bez wątpienia związek z liczbą oraz rozmieszczeniem placówek NFZ. W wielu województwach jedynie kilka ośrodków oferuje bezpłatne kontrole, zwykle wyłącznie w największych miastach.

Przykładem może być województwo warmińsko-mazurskie, gdzie darmowe badania wykonać można jedynie w dwóch miejscach. Ograniczony dostęp do placówek zmniejsza szanse na wykonanie kontroli.

Zobacz wypowiedź eksperta: Badania prenatalne. Czy należy się bać?

Bezpłatne badania prenatalne – dla kogo?

Obecnie refundowane badania prenatalne obejmują wszystkie kobiety w ciąży po 35. roku życia, ale do darmowej kontroli uprawniają również wskazania zdrowotne. Są nimi: występowanie mutacji chromosomowych (wad genetycznych) u matki, ojca, w ich rodzinach lub w poprzedniej ciąży kobiety oraz nieprawidłowy wynik USG czy badań biochemicznych.

Postuluje się jednak o rozszerzenie darmowych świadczeń na wszystkie przyszłe mamy. Ryzyko wystąpienia wad i chorób płodu rośnie wprawdzie wraz z wiekiem kobiety, jednak żadna grupa nie jest od niego wolna.

Dlaczego warto robić badania prenatalne?

Badaniom prenatalnym powinny poddać się wszystkie przyszłe mamy – nawet całkiem zdrowa i młoda kobieta może bowiem urodzić chore dziecko. Diagnostyka prenatalna pozwala wykryć wady płodu (w tym zespół Downa, wady mózgu i innych narządów), a następnie odpowiednio wcześnie wdrożyć leczenie.

W większości przypadków (97%) badania prenatalne nie wykrywają żadnych nieprawidłowości, pozwalają jednak uzyskać spokój i pewność co do zdrowia maluszka. Chociaż wykonanie kontroli bez skierowania nie należy do tanich, diagnostyka może uratować życie noworodka.

Przeczytaj więcej: Badania prenatalne. Dlaczego warto wiedzieć wcześniej?


Dostęp do badań prenatalnych w Polsce
Oceń ten artykuł

Przeczytaj również:

09/06/2016

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Badania prenatalne

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Katarzyna Uryga, pielęgniarka

dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej

Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa

Olga Przybyłek, psychoterapeuta

Magdalena Kornacka, dietetyk

mgr Aleksandra Majsnerowska, dietetyk kliniczny

mgr Katarzyna Nowak, dietetyk kliniczny

Dowiedz się więcej

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy
Przeczytaj inne:
Test na ojcostwo w czasie ciąży
Test na ojcostwo w czasie ciąży [INFOGRAFIKA]

Test na ojcostwo w czasie ciąży możesz zrobić już po 8 tygodniu. Jego wynik jednoznacznie potwierdza lub wyklucza biologiczne ojcostwo i jest tak samo pewny jak rezultat badań DNA wykonywanych po narodzinach dziecka. Do testu...

Zamknij