Dostęp do badań prenatalnych w Polsce - badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

Dostęp do badań prenatalnych w Polsce

Dostęp do badań prenatalnych w Polsce

Nie wszystkie kobiety mają taki sam dostęp do badań prenatalnych – różnice między liczbą przebadanych w różnych województwach sięgają nawet kilkudziesięciu procent. Tymczasem badania prenatalne umożliwiają wczesne wykrycie chorób i wad płodu, a przez to mogą uratować zdrowie i życie dziecka.

Dostęp badań prenatalnych w różnych regionach kraju

Pod względem dostępności badań prenatalnych niekwestionowanym liderem jest Śląsk. Z raportu NIK wynika, że w tym regionie w roku 2015 badaniom poddało się około 54% kobiet ciężarnych.

Najmniej, bo jedynie 8%, zrobiło to w województwie lubelskim. W innych regionach Polski odsetek kobiet podanych kontroli waha się w granicach 9-26%. Przez 3 lata zanotowano wzrost liczby wykonanych badań w ciąży, jednak nadal jest dużo mniejsza niż w krajach zachodnich.

Przyczyny małej liczby badań prenatalnych

Chociaż dane wykazują postęp w porównaniu z latami wcześniejszymi, wciąż niewiele przyszłych mam decyduje się na dodatkowe badania w ciąży. Ma to bez wątpienia związek z liczbą oraz rozmieszczeniem placówek NFZ. W wielu województwach jedynie kilka ośrodków oferuje bezpłatne kontrole, zwykle wyłącznie w największych miastach.

Przykładem może być województwo warmińsko-mazurskie, gdzie darmowe badania wykonać można jedynie w dwóch miejscach. Ograniczony dostęp do placówek zmniejsza szanse na wykonanie kontroli.

Zobacz wypowiedź eksperta: Badania prenatalne. Czy należy się bać?

Bezpłatne badania prenatalne – dla kogo?

Obecnie refundowane badania prenatalne obejmują wszystkie kobiety w ciąży po 35. roku życia, ale do darmowej kontroli uprawniają również wskazania zdrowotne. Są nimi: występowanie mutacji chromosomowych (wad genetycznych) u matki, ojca, w ich rodzinach lub w poprzedniej ciąży kobiety oraz nieprawidłowy wynik USG czy badań biochemicznych.

Postuluje się jednak o rozszerzenie darmowych świadczeń na wszystkie przyszłe mamy. Ryzyko wystąpienia wad i chorób płodu rośnie wprawdzie wraz z wiekiem kobiety, jednak żadna grupa nie jest od niego wolna.

Dlaczego warto robić badania prenatalne?

Badaniom prenatalnym powinny poddać się wszystkie przyszłe mamy – nawet całkiem zdrowa i młoda kobieta może bowiem urodzić chore dziecko. Diagnostyka prenatalna pozwala wykryć wady płodu (w tym zespół Downa, wady mózgu i innych narządów), a następnie odpowiednio wcześnie wdrożyć leczenie.

W większości przypadków (97%) badania prenatalne nie wykrywają żadnych nieprawidłowości, pozwalają jednak uzyskać spokój i pewność co do zdrowia maluszka. Chociaż wykonanie kontroli bez skierowania nie należy do tanich, diagnostyka może uratować życie noworodka.

Przeczytaj więcej: Badania prenatalne. Dlaczego warto wiedzieć wcześniej?


Przeczytaj również:

09/06/2016

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Facebook

Facebook By Weblizar Powered By Weblizar

Polecany artykuł

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Reklama

NOVA

BEZPŁATNY CZAT

Więcej w Artykuły eskpertów, Badania prenatalne, Badania przesiewowe, Badania w ciąży, Badania w ciąży kalendarz, Polecamy, USG w ciąży
Test NIFTY czy HARMONY
Test NIFTY czy HARMONY – który wybrać?

Aktualizacja: 23 czerwca 2017 r.  Przesiewowe badania prenatalne NIFTY i HARMONY są do siebie bardzo podobne i wiele przyszłych mam zastanawia się, które wybrać. Oba testy charakteryzuje duże bezpieczeństwo i dokładność w wykrywaniu ryzyka wystąpienia...

Zamknij