Badania prenatalne - prawo do badań dla wszystkich kobiet?

Badania prenatalne – prawo do badań dla wszystkich kobiet?

badania prenatalne

Najwyższa Izba Kontroli wystąpiła niedawno z apelem, aby badania prenatalne były bezpłatne dla wszystkich kobiet – bez względu na to ile mają lat. Uprawnienie do przeprowadzenia badań prenatalnych wynika bowiem z prawa do informacji o stanie zdrowia  płodu oraz planowania rodziny i jest niczym innym jak dobrem osobistym.

Obecnie Polska realizuje program bezpłatnych, refundowanych przez NFZ, badań prenatalnych. Mają do nich prawo jednak tylko te kobiety, które spełniają określone kryteria, m.in. wiekowe. Ciężarna może liczyć na darmowe badania prenatalne jeśli skończyła 35 lat. Młodsze kobiety muszą za nie wyłożyć z własnej kieszeni. uważa, że trzeba to zmienić.

Badania prenatalne bezpłatne również dla mamy, która nie ukończyła 35 lat

Prezes NIK-u w trakcie przemówienia wygłoszonego 14 czerwca 2016 r. w trakcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów SN powoływał się m.in. na dane zebrane przez Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, z których jasno wynika, że więcej dzieci z wadami wrodzonymi rodzi się kobietom poniżej 35 roku życia. Okazuje się, że wiek matki nie ma więc tak naprawdę zbyt wiele wspólnego z rzeczywistym ryzkiem urodzenia chorego dziecka i nie powinien być głównym warunkiem do skierowania pacjentki na badania prenatalne. Prawdopodobieństwo wystąpienia wady wrodzonej u dziecka zawsze istnieje i jest niezależne od wieku matki.

Z tego powodu również tym pacjentkom powinny przysługiwać darmowe badania prenatalne, ponieważ te, które obecnie realizowane są bezpłatnie mają ograniczone możliwości, jeśli chodzi o diagnostykę wad genetycznych. Polskę stać na zapewnienie bezpłatnych badań prenatalnych wszystkim matkom – zauważył Krzysztof Kwiatkowski – prezes NIK-u.

Program bezpłatnych badań prenatalnych działa, ale nie jest idealny

Swoje stanowisko NIK opiera również na przeprowadzonej jakiś czas temu kontroli, której celem było zmonitorowanie w jaki sposób program bezpłatnych badań prenatalnych jest realizowany. Raport Najwyższej Izby Kontroli wskazuje, że program co prawda spełnia swoje zadanie i wpływa m.in. na zmniejszenie umieralności wśród noworodków, ale nie jest pozbawiony wad.

 badania prenatalne Spadek umieralności okołoporodowej wynika stąd, że badania prenatalne dają możliwość przygotowania się do narodzin chorego dziecka. Dzięki nim lekarze zyskują czas potrzebny na opracowanie skutecznej metody leczenia takiego dziecka już po porodzie, przez co ma ono dużo większe szanse na przeżycie i lepsze funkcjonowanie w przyszłości.

.

Największym mankamentem tego programu jest fakt, że zostaje nim objęta ograniczona grupa kobiet. Dlatego NIK widzi potrzebę zmiany systemu opieki zdrowotnej nad kobietami w ciąży.

Zdania Prezesa NIK-u nie podziela niestety Ministerstwo Zdrowia, które nie dostrzega potrzeby zwiększenia dostępności do diagnostyki prenatalnej. Ministerstwo uważa, że badania prenatalne są darmowe, a kobieta poddawana jest takim badaniom, które są dla niej odpowiednie w danej sytuacji. Warto jednak zauważyć, że szeroki dostęp do bezpłatnych badań prenatalnych mają jednak tylko te kobiety, które osiągnęły określony wiek, mają obciążony wywiad rodzinny lub urodziły już wcześniej chore dziecko. Młodsze ciężarne i te, które nie mają przypadków choroby genetycznej w rodzinie mogą wykonać takie badania za darmo tylko jeśli lekarz stwierdzi wyraźne wskazania medyczne i dostaną na nie skierowanie.

Zobacz też: Badania prenatalne – dlaczego warto wiedzieć wcześniej?

Data publikacji: 04/07/2016, Data aktualizacji: 11/12/2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane
Nifty pro REKLAMA

Badania prenatalne

POLECAMY

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Więcej

REKLAMA

Skip to content