Badania genetyczne – zastosowanie w ustalaniu ojcostwa i pokrewieństwaBadaniaprenatalne.pl

Badania genetyczne – wykorzystuje się je nie tylko w medycynie

Badania genetyczne

Dzięki badaniom DNA można sprawdzić, czy u pacjenta nie występują mutacje odpowiedzialne za poważne schorzenia. Pozwalają one także na ocenę predyspozycji do zachorowania, np. na nowotwory. Genetyka wykorzystywana jest jednak w różnych innych dziedzinach, np. rolnictwie, kryminalistyce czy badaniu ojcostwa. Zobacz, na czym polega to ostatnie zastosowanie!

Badania genetyczne a ustalenie ojcostwa

Wystarczy materiał genetyczny od dziecka i ojca, aby zyskać całkowicie pewny wynik testu na ojcostwo. Porównanie materiału genetycznego mężczyzny z materiałem pobranym od dziecka pozwala więc jednoznacznie wskazać, czy między nimi istnieje pokrewieństwo. Jest to możliwe, ponieważ dziecko dziedziczy swoje DNA w połowie po ojcu i w połowie po matce.

Co więcej, analizowane w badaniu na ojcostwo fragmenty DNA nie zmieniają się i są takie same przez całe życie. Wystarczy więc jedno badanie, by zyskać cenną informację już na zawsze. Nie ma również znaczenia, w jakim momencie wykona się test. Obecne przeprowadzić można nawet test na ojcostwo w ciąży!

Zadziwiająca skuteczność badania ojcostwa

Potwierdzenie ojcostwa następuje z prawdopodobieństwem 99,9999%, a dla wykluczenia wynosi ono 100%. Taki wynik jest możliwy przede wszystkim wtedy, gdy bada się 24 markery. Co to takiego? To poddawane analizie miejsca na DNA. Maksymalnie, w najszerszych testach na ojcostwo, bada się ich właśnie 24. Niektóre laboratoria oferują analizę 16 markerów, jednak wtedy prawdopodobieństwo potwierdzenia ojcostwa może być trochę niższe.

Test na ojcostwo jest wygodny i prosty w realizacji

Badania genetyczne na ojcostwo są coraz popularniejsze – nie tylko dzięki wysokiej skuteczności, ale również szerokiej dostępności. Test DNA jest też bardzo prosty w realizacji. Wystarczy wykorzystać np. wymaz z policzka, używaną maszynkę do golenia, niedopałek papierosa, używany smoczek czy dowolny inny przedmiot, na którym znajduje się materiał genetyczny. Przygotowanie próbek jest więc wygodne i szybkie – z powodzeniem można pobrać je w domu.

Badania genetyczne – czy świat mógłby się bez nich obejść ?

Byłoby na pewno bardzo trudno, ponieważ badania genetyczne mają naprawdę wiele zastosowań. Przede wszystkim pozwalają postawić pewną diagnozę w kierunku różnego rodzaju wad wrodzonych (np. zespołu Downa) – nawet przed narodzinami dziecka. Umożliwiają także określenie predyspozycji do wielu schorzeń, m.in. nowotworów czy nietolerancji pokarmowych (np. celiakii).

Badania genetyczne wykorzystuje się też w kryminalistyce, by namierzyć sprawcę, odnaleźć zaginioną osobę czy zidentyfikować ofiarę wypadku. To również doskonałe narzędzie dla rodzin, które chcą zyskać pewność co do pokrewieństwa i uwolnić się od wątpliwości.


Tekst powstał przy współpracy z serwisem

testynaojcostwo.pl


Przeczytaj również:

03/08/2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Facebook

Facebook By Weblizar Powered By Weblizar

Polecany artykuł

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Reklama

NOVA

BEZPŁATNY CZAT

Więcej w Artykuły eskpertów, Badania prenatalne, Badania przesiewowe, Badania w ciąży, Badania w ciąży kalendarz, Polecamy, USG w ciąży
Test NIFTY czy HARMONY
Test NIFTY czy HARMONY – który wybrać?

Aktualizacja: 23 czerwca 2017 r.  Przesiewowe badania prenatalne NIFTY i HARMONY są do siebie bardzo podobne i wiele przyszłych mam zastanawia się, które wybrać. Oba testy charakteryzuje duże bezpieczeństwo i dokładność w wykrywaniu ryzyka wystąpienia...

Zamknij