Badania genetyczne – zastosowanie w ustalaniu ojcostwa i pokrewieństwaBadaniaprenatalne.pl

Badania genetyczne – wykorzystuje się je nie tylko w medycynie

Badania genetyczne

Dzięki badaniom DNA można sprawdzić, czy u pacjenta nie występują mutacje odpowiedzialne za poważne schorzenia. Pozwalają one także na ocenę predyspozycji do zachorowania, np. na nowotwory. Genetyka wykorzystywana jest jednak w różnych innych dziedzinach, np. rolnictwie, kryminalistyce czy badaniu ojcostwa. Zobacz, na czym polega to ostatnie zastosowanie!

Badania genetyczne a ustalenie ojcostwa

Wystarczy materiał genetyczny od dziecka i ojca, aby zyskać całkowicie pewny wynik testu na ojcostwo. Porównanie materiału genetycznego mężczyzny z materiałem pobranym od dziecka pozwala więc jednoznacznie wskazać, czy między nimi istnieje pokrewieństwo. Jest to możliwe, ponieważ dziecko dziedziczy swoje DNA w połowie po ojcu i w połowie po matce.

Co więcej, analizowane w badaniu na ojcostwo fragmenty DNA nie zmieniają się i są takie same przez całe życie. Wystarczy więc jedno badanie, by zyskać cenną informację już na zawsze. Nie ma również znaczenia, w jakim momencie wykona się test. Obecne przeprowadzić można nawet test na ojcostwo w ciąży!

Zadziwiająca skuteczność badania ojcostwa

Potwierdzenie ojcostwa następuje z prawdopodobieństwem 99,9999%, a dla wykluczenia wynosi ono 100%. Taki wynik jest możliwy przede wszystkim wtedy, gdy bada się 24 markery. Co to takiego? To poddawane analizie miejsca na DNA. Maksymalnie, w najszerszych testach na ojcostwo, bada się ich właśnie 24. Niektóre laboratoria oferują analizę 16 markerów, jednak wtedy prawdopodobieństwo potwierdzenia ojcostwa może być trochę niższe.

Test na ojcostwo jest wygodny i prosty w realizacji

Badania genetyczne na ojcostwo są coraz popularniejsze – nie tylko dzięki wysokiej skuteczności, ale również szerokiej dostępności. Test DNA jest też bardzo prosty w realizacji. Wystarczy wykorzystać np. wymaz z policzka, używaną maszynkę do golenia, niedopałek papierosa, używany smoczek czy dowolny inny przedmiot, na którym znajduje się materiał genetyczny. Przygotowanie próbek jest więc wygodne i szybkie – z powodzeniem można pobrać je w domu.

Badania genetyczne – czy świat mógłby się bez nich obejść ?

Byłoby na pewno bardzo trudno, ponieważ badania genetyczne mają naprawdę wiele zastosowań. Przede wszystkim pozwalają postawić pewną diagnozę w kierunku różnego rodzaju wad wrodzonych (np. zespołu Downa) – nawet przed narodzinami dziecka. Umożliwiają także określenie predyspozycji do wielu schorzeń, m.in. nowotworów czy nietolerancji pokarmowych (np. celiakii).

Badania genetyczne wykorzystuje się też w kryminalistyce, by namierzyć sprawcę, odnaleźć zaginioną osobę czy zidentyfikować ofiarę wypadku. To również doskonałe narzędzie dla rodzin, które chcą zyskać pewność co do pokrewieństwa i uwolnić się od wątpliwości.


Tekst powstał przy współpracy z serwisem

testynaojcostwo.pl


Przeczytaj również:

03/08/2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Reklama

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecany artykuł

Przeczytaj inne:
Poronienie zatrzymane
Poronienie zatrzymane. Jakie są objawy, co robić?

Poronienie zdarza się w ok. 15% wszystkich ciąż – najczęściej do 8. tygodnia jej trwania. Jednym z jego rodzajów jest poronienie zatrzymane, czyli sytuacja, w której dochodzi do obumarcia zarodka, jednak nie zostaje on samoczynnie...

Zamknij