Test NIPT – obraz zdrowia nienarodzonego dziecka

Czym są testy NIPT i co je wyróznia na tle innych testów, Jaka jest skuteczność testów NIPT, Gdzie można wykonać testy NIPT, Czy wynik testów NIPT jest wiarygodny

Każda przyszła mama przede wszystkim troszczy się o zdrowie swojego nienarodzonego dziecka. Jeśli więc znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka, co grozi pojawieniem się u maluszka choroby genetycznej lub pragnie uzyskać spokój ducha, badania prenatalne są dla niej ważnym elementem ciąży. W takim przypadku świetnym rozwiązaniem jest test NIPT.

Czym są testy NIPT i co je wyróznia na tle innych testów?
Jaka jest skuteczność testów NIPT?
Gdzie można wykonać testy NIPT?
Czy wynik testów NIPT jest wiarygodny?

Czym są testy NIPT i co je wyróżnia na tle innych testów?

Test NIPT (z angielskiego Non Invasive Prenatal Testing) to nieinwazyjne badanie prenatalne, które można wykonywać już od 10 tygodnia ciąży. Z pomocą analizy wolnego płodowego DNA (cffDNA) pozwala przyjrzeć się materiałowi genetycznemu dziecka. Przeprowadzając test NIPT szacuje się ryzyko występowania u nienarodzonego malucha różnego rodzaju trisomii na przykład zespołu Downa, czy zespołu Edwardsa, a także szeregu innych chorób. Do przeprowadzenia badania konieczna jest jedynie próbka krwi pobrana od matki.

Jaka jest skuteczność testów NIPT?

Niekwestionowaną zaletą tego rodzaju testów jest ich brak inwazyjności przy zachowaniu najwyższej możliwej czułości wynoszącej aż 99%. Wyniki można porównać do czułości amniopunkcji, która jest jednak znacznie mniej przyjemna i wiąże się z potencjalnymi zagrożeniami powikłań. Tak wysoki poziom gwarantuje bardzo dużą skuteczność.

Gdzie można wykonać testy NIPT?

Test NIPT dostępne są na terenie całej Polski w odpowiednich placówkach. Warto sprawdzić czy wybrane miejsce posiada autoryzację. Zarejestrować się na wizytę można z dnia na dzień, a czasem udaje się nawet umówić ją tego samego dnia. Zapisu dokonuje się telefonicznie lub z użyciem formularza online. Przy niektórych testach istnieje również możliwość zamówienia wizyty domowej, w trakcie której zostanie pobrana krew.

Czy wynik testów NIPT jest wiarygodny?

Wiele testów posiada ubezpieczenie wyników. Oznacza to, iż twórcy uznają je za tak wiarygodne, że w razie błędnego rezultatu oferują różnego rodzaju odszkodowania. Może to być zwrot kosztów badania jeśli wynik testu NIPT wskazał na konieczność wykonania innego, albo rekompensata w wysokości nawet do ok. 210 000 złotych, jeśli test wykaże niskie ryzyko pewnej choroby, a dziecko się z nią urodzi. Ze względu na to i na 99% najwyższą czułość testy NIPT są wyjątkowo wiarygodne.

Oceń

Data publikacji: 26/07/2020, Data aktualizacji: 12/11/2021

Możliwość komentowania została wyłączona.

jak wybrac nifty pro