Test NIFTY – co bada i kiedy warto go wykonać?

Czy warto robić testy NIFTY, Jak najlepiej przygotować się do badania prenatalnego NIFTY,

Jednym z największych osiągnięć współczesnej medycyny jest możliwość wykonywania szeregu badań w trakcie ciąży. Badania prenatalne dają pewność, że rosnące w brzuchu mamy dziecko rozwija się prawidłowo. Jeśli jednak uzyskane wyniki nie są satysfakcjonujące, można je rozszerzyć o kolejne. Jednym z nich jest test NIFTY. W tym artykule znajdziesz kilka wskazówek odnośnie tego co test bada, czy warto go robić oraz jaki jest jego ewentualny koszt.

Czym jest test NIFTY? Pełna nazwa to Non-invase Fetal Trisomy Test. Jego zadaniem jest wykrycie nieprawidłowości w budowie chromosomów DNA nienarodzonego dziecka. Dzięki niemu można sprawdzić – z aż 99-procentową pewnością – czy istnieje możliwość wystąpienia u dziecka wad genetycznych. 

Czy warto robić testy NIFTY?
Jak najlepiej przygotować się do badania prenatalnego NIFTY?
Gdzie warto zrobić test NIFTY?
Czy do testu NIFTY w wyjątkowych okolicznościach trzeba dopłacać?

Czy warto robić testy NIFTY?

Badanie NIFTY jest zdecydowanie najbezpieczniejszym badaniem, które pozwala wykryć u nienarodzonego dziecka takie wady jak zespół Downa, czy Patau. Pozostałe dostępne możliwości są albo mało skuteczne, albo zbyt inwazyjne i stwarzające ryzyko poronienia. Istnieją pewne sytuacje, w których wykonanie tego testu jest wskazane. Należą do nich:

  • późne macierzyństwo,
  • urodzenie w przeszłości dziecka z wadą genetyczną,
  • posiadanie w rodzinie dziecka z wadą genetyczną,
  • nieprawidłowy wynik wcześniej wykonanych badań ciążowych.

Jak najlepiej przygotować się do badania prenatalnego NIFTY?

Test nie wymaga szczególnych przygotowań. Przyszła mam powinna przede wszystkim pić dużo wody dzień przed wykonywanym testem i w dniu jego wykonania. Chociaż krew do badań pobierana jest z żyły odłokciowej, jak do morfologii, przy tym badaniu nie jest potrzebne bycie na czczo. Jeśli kobieta leczy się z użyciem heparyny, należy ją odstawić na 24 godziny przed badaniem.

Gdzie warto zrobić test NIFTY?

W całej Polsce dostępnych jest ponad 200 punktów, w których można pobrać materiał do testu NIFTY. Bez dodatkowych opłat istnieje możliwość wizyty domowej – materiał pobierany jest przez zespół w domu kobiety.

Czy do testu NIFTY w wyjątkowych okolicznościach trzeba dopłacać?

Aktualnie testu NIFTY nie można wykonać bezpłatnie. Jego cena to od 1800 złotych do 2800 złotych. Zależy od laboratorium oraz od tego jak dużo nieprawidłowości genetycznych chcemy zbadać. Zazwyczaj płatność odbywa się w kilku ratach: zadatek, płatność w trakcie wizyty w placówce oraz reszta po pobraniu próbek.

Oceń

Data publikacji: 22/12/2021, Data aktualizacji: 26/01/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *