Rewolucja w testach prenatalnych: badanie wolnego DNA płodu

Dlaczego przyszłe mamy wybierają badanie wolnego DNA płodu

Badanie wolnego DNA płodu sprawdza bezpiecznie zdrowie dziecka jeszcze przed jego narodzinami. To nieinwazyjne badanie prenatalne wykonuje się z próbki krwi przyszłej mamy. Ta nowoczesna metoda, opierająca się na analizie fragmentów DNA płodowego obecnych we krwi mamy, zyskuje na popularności dzięki swojej wysokiej precyzji i bezpieczeństwu. Czy badania wolnego płodowego DNA można wykonać w domu?

Spis treści:

  1. Czy badania wolnego płodowego DNA to szerokie testy prenatalne?
  2. Czy badania wolnego płodowego DNA można zrobić w domu?
  3. Czy badania wolnego DNA płodu to testy NIPT?
  4. Dlaczego przyszłe mamy wybierają badanie wolnego DNA płodu?

Czy badania wolnego płodowego DNA to szerokie testy prenatalne?

Badania wolnego DNA płodu należą do grupy testów prenatalnych o szerokim zakresie, znanych również jako testy NIPT. Dzięki nowoczesnej technologii sekwencjonowania, umożliwiają one wczesne wykrywanie licznych zaburzeń chromosomalnych, w tym takich, jak zespół Downa, zespół Edwardsa czy zespół Pataua. Na rynku dostępne są różne badania, które analizują wolne płodowe DNA. Każde z nich może mieć inny zakres oraz cenę.

Czy badania wolnego płodowego DNA można zrobić w domu?

Badanie wolnego płodowego DNA można wykonać również w domu. Laboratoria umożliwiają skorzystanie z usług pielęgniarki mobilnej. Wtedy podczas wizyty w domu pacjentki, pobierana jest próbka krwi do badania. Warto dopytać o takie możliwości w placówce oraz czy nie wiąże się to z dodatkowym kosztem. Próbkę do badania można pobrać także na miejscu w placówce.

Czy badania wolnego DNA płodu to testy NIPT?

Tak, badania wolnego DNA płodu są testami NIPT. Nieinwazyjne badania prenatalne wykonuje się z próbki krwi przyszłej mamy. Dzięki temu testy są całkowicie bezpieczne. NIPT odnosi się do szerokiej kategorii nieinwazyjnych testów prenatalnych, które mają na celu identyfikację różnych zaburzeń genetycznych płodu. Testy te oferują wysoką skuteczność.

Dlaczego przyszłe mamy wybierają badanie wolnego DNA płodu?

Wybór badania wolnego płodowego DNA przez przyszłe mamy jest podyktowany wieloma czynnikami. Przede wszystkim, jest to metoda nieinwazyjna. Oznacza to, że nie wiąże się z ryzykiem powikłań ciążowych, w przeciwieństwie do bardziej inwazyjnych procedur, takich jak amniopunkcja. Ponadto, testy te oferują wczesną ocenę ryzyka wielu różnych chorób genetycznych. Jednym z szerszych badań prenatalnych jest test NIFTY pro.

Oceń

Data publikacji: 13/03/2024, Data aktualizacji: 29/04/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *