Kiedy zaleca się wykonać badanie wolnego płodowego DNA w ciąży?

Badania wolnego płodowego DNA - na czym polegają testy genetyczne w ciąży

Diagnostyka prenatalna w czasie ciąży jest niezwykle ważna, dlatego nie może zostać pomijana przez przyszłą mamę. Badanie wolnego płodowego DNA pozwala na sprawdzenie stanu zdrowia dziecka bez niepotrzebnego ryzyka dla płodu. Jest bezpieczne, komfortowe i szybkie, dlatego cieszy się dużą popularnością. Przyszłe mamy mają do wyboru kilka różnych analiz należących do grona testów NIPT.

Badania wolnego płodowego DNA – na czym polegają testy genetyczne w ciąży?
Badania wolnego płodowego DNA (cffDNA) a inne badania prenatalne
Czy ciąża po 35 roku życia to wskazanie do wykonania badania wolnego płodowego DNA?
Czy warto zrobić badania wolnego płodowego DNA w Warszawie?

Badania wolnego płodowego DNA – na czym polegają testy genetyczne w ciąży?

Badanie wolnego płodowego DNA opierają się na analizie cffDNA. Jest to materiał genetyczny dziecka, który krąży w krwi matki już od około 7 tygodnia ciąży. Aby zapewnić prawidłowy wynik bez konieczności powtórnego pobierania próbki badania NIPT wykonuje się od 10 tygodnia ciąży. CffDNA dziecka jest analizowane pod kątem ewentualnych nieprawidłowości, dzięki czemu można wykryć wiele zaburzeń genetycznych jeszcze na długo przed porodem.

Badania wolnego płodowego DNA (cffDNA) a inne badania prenatalne

Test wolnego płodowego DNA to bardzo skuteczna i nowoczesna diagnostyka. Inne testy prenatalne nie wykazują aż tak wysokiej czułości i są mniej skuteczne w wykrywaniu zaburzeń genetycznych. Testy NIPT mogą zastąpić wiele badań prenatalnych, takich jak choćby test PAPP-A. Jednocześnie badania wolnego płodowego DNA dzięki swojej skuteczności mogą stanowić alternatywę dla badań prenatalnych inwazyjnych.

Czy ciąża po 35 roku życia to wskazanie do wykonania badania wolnego płodowego DNA?

Ciąża po 35 roku jest związana z podwyższonym ryzykiem wystąpienia wad genetycznych płodu. Z tego powodu lekarze ginekolodzy zalecają wykonać badanie wolnego płodowego DNA w celu sprawdzenia stanu zdrowia dziecka. Kobieta po 35 roku życia ma prawo do dodatkowych badań prenatalnych w ramach NFZ, wykazują one jednak niższą skuteczność niż testy NIPT analizujące cffDNA.

Czy warto zrobić badania wolnego płodowego DNA w Warszawie?

Warto wykonać badania wolnego płodowego DNA Warszawa w każdej ciąży, nawet jeśli rozwija się ona całkowicie prawidłowo, a kobieta jeszcze nie ukończyła 35 roku życia. Ciężarna może uspokoić się co do stanu zdrowia maluszka, a także poznać płeć już w 10 tygodniu ciąży. Przy braku odpowiedniej gotówki ciężarna może rozłożyć płatność za test NIPT Warszawa na raty.

Oceń

Data publikacji: 24/11/2022, Data aktualizacji: 08/12/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *