Kiedy wykonywać badanie kariotypu?

Kiedy badać kariotyp, Co to jest kariotyp płodu,

Badanie kariotypu to inaczej badanie cytogenetyczne – jest to jedna z najpopularniejszych analiz wykonywanych w celu wykrycia zaburzeń w obrębie chromosomów. Można je wykonać w laboratoriach genetycznych na terenie całego kraju – analiza jest wykonywana zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Bardzo często stanowi podstawową diagnostykę dla par starających się o potomstwo.

Kiedy badać kariotyp?
Co to jest kariotyp płodu?
Jak opisuje się wynik badania kariotypu dla par?
Ile kosztuje badanie kariotypu dla par po poronieniu?

Kiedy badać kariotyp?

Badanie kariotypu można wykonać w dowolnym wieku. Istnieją sytuacje, podczas których zaleca się wykonać taką analizę – są to problemy z płodnością, nawracające poronienia, przypadki występowania schorzeń genetycznych w bliskiej rodzinie. Wskazaniem do wykonania badania mogą być również zaburzenia rozwojowe dzieci, np. cechy autyzmu, nieprawidłowy wzrost ciała czy brak cech dojrzewania płciowego.

Co to jest kariotyp płodu?

Kariotyp płodu to kompletny zestaw chromosomów w organizmie dziecka jeszcze przed urodzeniem. Geny są indywidualne i niepowtarzalne i można je badać jeszcze na etapie życia płodowego, jeśli istnieją ku temu wskazania. Badanie jest w stanie wykryć zaburzenia genetyczne, które nie zawsze dają jednoznaczne objawy, a rodzice mogą zyskać pewność jeszcze przed pojawieniem się dziecka na świecie.

Co zawiera wynik badania kariotypu dla par?

Badanie kariotypu dla par ocenia ilość i kształt chromosomów. Jeśli u danej osoby występują zaburzenia, są one dokładnie opisane – wynik zawiera dokładną informację na temat mutacji i chorobę, jeśli tą determinują zmiany. Warto jednak podkreślić, że nie wszystkie zaburzenia w obrębie chromosomów muszą od razu powodować chorobę – najlepiej poczekać spokojnie na opracowanie wyniku przez lekarza genetyka.

Ile kosztuje badanie kariotypu dla par po poronieniu?

Badanie kariotypu cena jest taka sama zarówno po poronieniu, jak i w przypadku profilaktycznego wykonania analizy. Koszt badania jest zmienny i wynosić od 350 do 500 złotych za osobę, przy czym w przypadku badania pary wiele laboratoriów oferuje rabat. Cenniki są indywidualnie ustalane przez placówki wykonujące analizę, dlatego też warto szukać korzystnej oferty

Oceń

Data publikacji: 22/12/2021, Data aktualizacji: 26/01/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *