Jaka jest cena wykonania badania kariotypu?

Badanie kariotypu cena - co daje badanie kariotypu

Kariotyp to zestaw chromosomów obecnych we wszystkich komórkach somatycznych w organizmie człowieka. Struktura chromosomu zależy od gatunku i od płci. U ludzi kariotyp składa się z autosomów i chromosomów determinujących płeć. Autosomy występują zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Każda zdrowa osoba ma 22 pary autosomów i jedną parę chromosomów płciowych, co daje w sumie 46 chromosomów w kariotypie. Niestety zdarza się, że w kariotypie człowieka mogą występować nieprawidłowości, które nie powodują żadnych objawów klinicznych. Pacjent może nie zdawać sobie sprawy z wadliwości genetycznych, które mogą istotnie wpłynąć na jego życie. Kłopoty zazwyczaj zaczynają się pojawiać właśnie wtedy, gdy para stara się o dziecko. Pacjenci często zastanawiają się jaka jest cena wykonania badania kariotypu. 

Badanie kariotypu cena – co daje badanie kariotypu ?
Badanie kariotypu cena – jaki jest koszt badania kariotypu ?
Badanie kariotypu cena – czy warto robić to badanie ?
Badanie kariotypu cena – czy nieprawidłowy kariotyp całkowicie przekreśla szanse na dziecko?

Badanie kariotypu cena – co daje badanie kariotypu ?

Wynik badania kariotypu daje to, że przyszli rodzice mogą już w fazie planowania potomstwa sprawdzić, czy nie mają wad genetycznych przekazywanych dziecku. Im szybciej badanie zostanie wykonane, tym szybciej można przeprowadzić odpowiednie leczenie. Z pomocą badania kariotypu można uniknąć wielu przykrych doświadczeń oraz dać szansę na skuteczne leczenie i lepsze przygotowanie do ciąży.

Badanie kariotypu cena – jaki jest koszt badania kariotypu ?

Cena badania kariotypu wynosi od 300 do 500 zł w zależności od miejsca, w którym chce się wykonać badanie. Refundacja badania kariotypu jest możliwa, ale tylko po spełnieniu przez pacjenta określonych warunków. Badanie kariotypu zrefundowane będzie u osób, które mają definitywne wskazania do badania, takie jak wcześniejsze poronienie, urodzenie martwego dziecka lub wiek powyżej 35 lat. Analiza kariotypu można być również refundowana w przypadku par, których członkowie rodziny mieli mutacje genetyczne lub poronienia i urodzenia martwych dzieci.

Badanie kariotypu cena – czy warto robić to badanie ?

Jeśli w rodzinie kobiety lub mężczyzny wystąpiły zaburzenia genetyczne, badanie kariotypu jest najlepszym rozwiązaniem, aby sprawdzić, czy mogą one dotyczyć również któregoś z nich. Otrzymany wynik pokaże, czy leczenie należy rozpocząć przed staraniami o dziecko, czy potwierdzi, że pacjent nie jest w żaden sposób obciążony. Ponadto wiele par decyduje się na wykonanie badania kariotypu bez powodu. Chcą zacząć starać się o potomstwo świadomie i w odpowiedzialny sposób, aby upewnić się, że nie przekażą dziecku odziedziczonej wady genetycznej, o której mogą nie wiedzieć.  Dla niektórych badanie kariotupu cena możne wydawać się wysoka, jednak spokój jest bezcenny.

Badanie kariotypu cena – czy nieprawidłowy kariotyp całkowicie przekreśla szanse na dziecko?

Poszczególne zaburzenia mogą ograniczać szansę na dziecko, ale nie przekreślają jej całkowicie. Nie wszystkie zmiany w kariotypie wskazują brak możliwości bycia rodzicem zdrowego dziecka. Najważniejsza się konsultacja z genetykiem, który na podstawie wyniku może określić szansę pary na ciąże i przygotować plan leczenia.

Oceń

Data publikacji: 24/01/2023, Data aktualizacji: 21/02/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *