Jak zajść w ciążę? Najważniejsze kroki

jak zajść w ciążę

Bardzo często poczęcie dziecka wcale nie jest szybkim procesem i wymaga od pary wiele wysiłku. Pada więc pytanie o to jak zajść w ciążę nieco szybciej. Oto kilka pomocnych porad!

Zdrowie górą

Obie osoby, myślące o tym jak zachodzić w ciążę, powinny zadbać o swoje zdrowie. Przyszła mama powinna oczywiście zapomnieć o używkach, takich jak alkohol czy papierosy, a także zwrócić uwagę na odżywczą dietę i regularne ćwiczenia. Pomogą one utrzymać optymalną wagę, która jest niezwykle ważnym czynnikiem podczas starań o zajście w ciążę. Około 3 miesiące przed poczęciem warto też zacząć wprowadzać do swojego menu kwas foliowy, który zabezpieczy dziecko przed groźnymi schorzeniami. Z kolei mężczyzna powinien unikać tłustej diety, wszelkich nałogów oraz wysokich temperatur. Wszystkie te czynniki bowiem mogą wpływać negatywnie na właściwości męskiego nasienia.

Istotne badania

Zanim postawimy pytanie “Jak zajść w ciążę?” należy oczywiście sprawdzić, czy obie osoby są odpowiednio zdrowe. Przyszła mama powinna przejść badanie USG oraz wykonać komplet podstawowych testów, w których skład wchodzą m.in. morfologia, badanie moczu czy żółtaczki typu B. Warto także przeprowadzić testy genetyczne, badanie kariotypu oraz badanie na trombofilię wrodzoną – dzięki nim można wykryć nieprawidłowości utrudniające poczęcie.

Jak zajść w ciążę? Określ termin owulacji!

Owulacja jest niezbędna, aby doszło do poczęcia! To właśnie podczas tych kilku dni w miesiącu komórka jajowa jest uwalniana z jajowodu i staje się gotowa na zapłodnienie przez plemnik. Owulacja zwykle przypada na 14 dzień cyklu – ale tylko, jeśli kobieta ma regularny i 28-dniowy cykl. Gdy jest on krótszy lub dłuższy należy prowadzić dokładną obserwację swojego ciała, by zauważyć moment jajeczkowania. Jakich objawów wypatrywać? Choćby nieco wyższej temperatury oraz zmian w wyglądzie śluzu szyjkowego – powinien być bardziej rozciągliwy oraz transparentny.

Komórka jajowa, po znalezieniu się w jajowodzie, powinna zostać zapłodniona w czasie 24 godzin. Jednak należy pamiętać, że plemniki mogą przeżyć w pochwie kobiety od 3 do 5 dni. Dlatego największe prawdopodobieństwo na zajście w ciążę przypada tuż przed owulacją (3 dni przed) oraz zaraz po niej (1 dzień).

Oceń

Data publikacji: 27/04/2018, Data aktualizacji: 12/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *