Ile kosztuje badanie kariotypu – kiedy je wykonywać?

Badanie kariotypu cena - jak przeprowadzane jest badanie kariotypu

Badanie cytogenetyczne to popularna analiza genetyczna, którą można wykonywać bez względu na wiek. Najczęściej badanie kariotypu cena wykonywane jest u par, jednak ma ono szerokie zastosowanie diagnostyczne, również u dzieci. Pozwala uniknąć wielu przykrych doświadczeń szczególnie wówczas, kiedy jest wykonywane na etapie planowania potomstwa.

Badanie kariotypu cena – jak przeprowadzane jest badanie kariotypu?
Badanie kariotypu cena – w jakich przypadkach wykonywane jest badanie kariotrypu?
Badanie kariotypu cena – ile kosztuje badanie kariotypu?
Badanie kariotypu cena – kiedy wyniki badania kariotypu ?

Badanie kariotypu cena – jak przeprowadzane jest badanie kariotypu?

Do badania kariotypu wystarczy próbka około 10 ml krwi żylnej. Następnie przeprowadza się hodowlę limfocytów, które są nośnikiem DNA i z których można łatwo wyodrębnić chromosomy. Podlegają one ocenie ilościowej oraz sprawdzana jest ich prawidłowa budowa. Zaburzenia w obrębie kariotypu mogą być różnorodne i nie zawsze powodują występowanie chorób genetycznych, dlatego wynik musi być skonsultowany ze specjalistą.

Badanie kariotypu cena – w jakich przypadkach wykonywane jest badanie kariotypu?

Badanie kariotypu można wykonywać na etapie planowania ciąży i wówczas jest zalecane dla par. Często wykonuje się u par, które mają problem z poczęciem dziecka lub nawracającymi poronieniami. Wskazaniami do badania jest także podejrzenie zaburzeń genetycznych płodu czy diagnostyka zaburzeń genetycznych. Badanie kariotypu cena obejmuje wiele pakietów, które są dostosowane do potrzeb pacjentów.

Badanie kariotypu cena – ile kosztuje badanie kariotypu?

Badanie kariotypu cena jest zróżnicowana. Za pojedyncze badanie dla jednak osoby należy zapłacić około 450-500 złotych, natomiast badanie dedykowane dla par kosztuje około 850 złotych. Przy wyborze pakietu z dodatkowymi analizami genetycznymi, cena wzrasta. Każde laboratorium ma własne cenniki, dlatego nie da się jednoznacznie podać ceny za wykonanie badania bez sprawdzania oferty placówki.

Badanie kariotypu cena – kiedy wyniki badania kariotypu ?

Badanie kariotypu cena obejmuje opracowany wynik, w którym ujęte są ewentualne nieprawidłowości, a przy wybranych pakietach również konsultacja z genetykiem. Czas oczekiwania na udostępnienie wyników to około 3 tygodnie – tyle trwa profesjonalne wykonanie badania.

Oceń

Data publikacji: 27/12/2022, Data aktualizacji: 17/01/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *