Gen MTHFR, czyli jak przygotować się do ciąży.

Badaniaprenatalne_PWA

Każda kobieta marząca o zdrowym potomstwie i planująca ciążę zaczyna dbać o swój organizm, który w nadchodzącym czasie będzie poddany szczególnemu obciążeniu. Większość wprowadza dietę bogatą w kwas foliowy lub zażywa suplementy tej witaminy. Najnowsze badania potwierdziły, że nawet 50% kobiet może posiadać uszkodzony gen MTHFR, który odpowiada za prawidłowe wchłanianie kwasu foliowego. Efektem niedoboru kwasu foliowego w organizmie ciężarnej kobiety może doprowadzić do poronienia oraz wad genetycznych płodu. Planując ciążę, niezbędne jest więc MTHFR badanie.

Czym jest MTHFR badanie?
Jak zrobić MTHFR badanie?
Ile kosztuje MTHFR badanie?
Kto powinien zrobić badanie MTHFR?

Czym jest MTHFR badanie?

Badanie MTHFR jest badaniem genetycznym, które określa, czy nasz gen jest w pełni aktywny metabolicznie, czy też uległ mutacji. W wyniku przeprowadzonego badania otrzymujemy możliwe wyniki:

  • homozygota MTHFR 1298AA – stwierdzający, że nasz gen jest w pełni zdrowy i nie ma problemów z przyswojeniem kwasu foliowego;
  • heterozygota MTHFR 1298AC – niewielkie obniżenie metabolizmu, możliwe do uzupełnienia suplementami;
  • homozygota MTHFR 1298CC – upośledzenie metabolizmu, które wymaga wprowadzenie leczenia pod kierunkiem lekarza.

Jak zrobić MTHFR badanie?

Placówki zajmujące się badaniem DNA, w tym badaniem genu MTHFR stale poszerzają możliwość jego przeprowadzenia w warunkach komfortowych dla pacjentki. Początkowo badania były przeprowadzone w wyniku pobrania krwi z żyły w gabinecie. Dzisiaj badanie takie można przeprowadzić poprzez pobranie wymazu z ust pacjentki. Wiodące placówki wprowadziły możliwość pobrania materiału genetycznego z wymazu w domu, przesyłając pakiet do pobrania, który następnie odsyłamy do adresata.

Ile kosztuje MTHFR badanie?

Biorąc pod uwagę znaczenie wyniku dla naszego zdrowia oraz zdrowia naszego przyszłego dziecka koszt badania jest niewielki i waha się w granicach 300 – 350 złotych. Biorąc pod uwagę, że sposób przeprowadzenia badania nie wymaga wysiłku i jest komfortowy, warto zainwestować wspomnianą kwotę.

Kto powinien zrobić badanie MTHFR?

Badanie MTHFR dedykowane jest nie tylko przyszłym mamom. Warto skorzystać z takiej możliwości w przypadku wcześniejszych poronień dzięki czemu możemy ustalić ich przyczynę oraz zapobiec w przyszłości.

Oceń

Data publikacji: 26/04/2019, Data aktualizacji: 12/11/2021

Możliwość komentowania została wyłączona.