Czym jest trombofilia wrodzona i kiedy wykonać badania w jej kierunku?

Trombofilia badanie cena - jaka jest cena badania na trombofilię

Trombofilia wrodzona to choroba o podłożu genetycznym. Wykrywa się ją przy pomocy prostego testu DNA. Geny związane z trombofilią wrodzoną są niezmienne, dlatego taki test wykonuje się raz w życiu. Schorzenie to nie objawia się niczym charakterystycznym, dlatego warto, aby osoby znajdujące się w grupie ryzyka wykonały stosowane badania i w razie potrzeby rozpoczęły leczenie.

Trombofilia badanie cena – jaka jest cena badania na trombofilię?
Trombofilia badanie cena – kto powinien poddać się badaniu?
Trombofilia badanie cena – czy trombofilia jest groźna?
Trombofilia badanie cena – mam zły wynik, co dalej?

Trombofilia badanie cena – jaka jest cena badania na trombofilię?

Trombofilia badanie cena uzależniona jest od zakresu badania. Pakiet podstawowy badania to koszt ok. 400 zł. Opcja ta pod względem finansowym jest o wiele korzystniejsza niż badanie każdego genu z osobna. Badanie można wykonać w domu lub udając się do laboratorium.

Trombofilia badanie cena – kto powinien poddać się badaniu?

Trombofilia badanie cena nie jest zbyt wygórowana, dlatego warto wykonać to badanie na własną rękę. Warto, aby w szczególności to badanie DNA wykonały osoby po przebytej zakrzepicy lub zatorowości płucnej. Osoby, u których w rodzinie zostało potwierdzone występowanie zakrzepicy lub zatorowości płucnej oraz kobiety po poronieniu.

Trombofilia badanie cena – czy trombofilia jest groźna?

Trombofilia może być powodem wystąpienia groźnego schorzenia, jakim jest zakrzepica. Choroba ta polega na obecności skrzepu krwi w żyle, który blokuje swobodny przepływ krwi. Nieleczona zakrzepica może doprowadzić do wystąpienia zatoru płucnego lub udaru mózgu. Trombofilia najbardziej groźna jest dla kobiet w ciąży. Już sama ciąża zwiększa ryzyko wystąpienia zakrzepicy. Krew ciężarnej jest gęstsza, co ma ją chronić przed wykrwawieniem podczas porodu. Trombofilia dodatkowo zwiększa ryzyko zakrzepicy i stanowi poważne zagrożenie dla dziecka, może doprowadzić do poronienia.

Trombofilia badanie cena – mam zły wynik, co dalej?

Jeśli przeprowadzone badanie DNA potwierdziło diagnozę trombofilii, to nie ma się czym martwić. Wystarczy się leczyć. O leczeniu decyduje lekarz, jednak co do zasady trombofilia nie wymaga skomplikowanego leczenia. Chcąc zapobiec tworzeniu się zakrzepów krwi, wystarczy zastosować leki rozrzedzające krew.

Oceń

Data publikacji: 21/10/2022, Data aktualizacji: 15/11/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *