Ciąża od A do Z – badania na każdym etapie ciąży

Kto zleca badania w ciąży, Jakie badania w ciąży zrobić w I trymestrze, Jakie badania w ciąży zrobić w II trymestrze, Jakie badania w ciąży zrobić w III trymestrze

Ciąża jest jednym z najpiękniejszych okresów w życiu kobiety. Jest to także moment, kiedy przyszła mama poświęca szczególną uwagę nie tylko sobie, ale i dziecku noszonemu pod sercem. Aby zapewnić sobie i Maleństwu maksymalną opiekę i ochronę, kobieta powinna w każdym trymestrze ciąży wykonać szereg badań, które w jasny sposób pokazują stan fizyczny mamy, a poniekąd także i jej dziecka.

Kto zleca badania w ciąży?
Jakie badania w ciąży zrobić w I trymestrze?
Jakie badania w ciąży zrobić w II trymestrze?
Jakie badania w ciąży zrobić w III trymestrze?

Kto zleca badania w ciąży?

Po zobaczeniu dwóch upragnionych kresek kobieta ma ochotę od razu pobiec do lekarza. Bardzo istotnym wyborem jest wybór ginekologa prowadzącego ciążę. Przyszła mama musi mieć do niego pełne zaufanie, ponieważ to właśnie on będzie czuwać nad prawidłowym przebiegiem całej ciąży, a tym samym zlecać potrzebne badania, zarówno te obowiązkowe, jak i dodatkowe (jeżeli zajdzie taka potrzeba).

Jakie badania w ciąży zrobić w I trymestrze?

W pierwszych miesiącach ciąży jest to aż kilkanaście badań. Bardzo ważne jest, by kobieta w ciąży zgłosiła się do wybranego przez siebie lekarza do 10. tygodnia, ponieważ to właśnie w tym czasie należy wykonać te pierwsze z nich, które pokażą stan ogólny kobiety i ewentualne problemy, które można na wczesnym etapie wyeliminować. Już przy pierwszej wizycie przyszła mama będzie miała mierzone ciśnienie, wagę oraz pobraną cytologię przy ogólnym badaniu ginekologicznym. Będzie wykonane również badanie USG, które pokaże czy zarodek jest odpowiednio ułożony i czy ciąża prawidłowo się rozwija. Lista badań w I-szym trymestrze jest naprawdę długa i zawiera:

– grupę krwi oraz czynnik Rh,

– przeciwciała anty Rh,

– ogólną morfologię krwi,

– glukozę (na czczo),

– TSH,

– przeciwciała anty-TPO,

– WR,

– HBs,

– HCV,

– HIV,

– przeciwciała w kierunku toksoplazmozy,

– przeciwciała w kierunku cytomegalii,

– przeciwciała w kierunku różyczki,

– cytologię,

– badanie ogólne moczu.

Jakie badania w ciąży zrobić w II trymestrze?

Drugi trymestr jest często tym najprzyjemniejszym okresem w całej ciąży. Mimo doskonałego samopoczucia lekarz także zaleci wykonanie badań. Nie należy ich lekceważyć, ponieważ pomogą one w ocenieniu ogólnego stanu zdrowia zarówno mamy, jak i dziecka. Przy każdej wizycie tradycyjnie jest sprawdzana waga oraz mierzone ciśnienie. W badaniu ginekologicznym lekarz określa stan szyjki macicy, a także sprawdza czy nie doszło do żadnej infekcji. Ilość badań jest zdecydowanie mniejsze niż w pierwszej części ciąży. Przy kolejnych wizytach zaleca się:

– badanie ogólne moczu,

– morfologię krwi,

– powtarza się badanie w kierunku przeciwciał anty Rh,

– między 24. a 28. tygodniem ginekolog zaleca powtórzenie badania glukozy, które pomaga na wykrycie cukrzycy ciężarnych,

– badanie USG.

Jakie badania w ciąży zrobić w III trymestrze?

Ostatni, trzeci trymestr jest najbardziej uciążliwy dla przyszłych mam. Brzuszek zaczyna ciążyć i obciążać kręgosłup, a mamusie czują się zmęczone i wyczekują ostatnich tygodni. W końcowych miesiącach wizyty u lekarza są już częstsze. W dalszym ciągu za każdym razem jest mierzone ciśnienie oraz sprawdzana waga. Badania, których może spodziewać się kobieta to:

– ogólne badanie moczu,

– posiew z dróg rodnych,

– ponowne badanie na przeciwciała anty Rh,

– ogólne badanie morfologii krwi,

– USG.

Pod koniec ciąży lekarz zaleci również regularne badania KTG.

Oceń

Data publikacji: 27/11/2019, Data aktualizacji: 12/11/2021

Możliwość komentowania została wyłączona.