Badanie wolnego płodowego DNA – nieinwazyjne badanie prenatalne

Badanie wolnego płodowego DNA co to kiedy wykonać

Wykonanie testu prenatalnego jest ważną decyzją w przypadku każdej ciężarnej kobiety. W tym artykule poznasz najważniejsze informacje dotyczące badania wolnego płodowego DNA, dowiesz się czym jest cffDNA oraz zgłębisz informacje związane z testem prenatalnym wykonywanym w Warszawie.

Badanie wolnego płodowego DNA co to, kiedy wykonać?
Badanie wolnego płodowego DNA, dlaczego kobiety decydują się na wykonanie tego testu NIPT?
Czym właściwie jest cffDNA?
Badanie wolnego płodowego DNA Warszawa – gdzie wykonać i jak umówić się na badanie?

Badanie wolnego płodowego DNA co to, kiedy wykonać?

Badanie wolnego płodowego DNA (NIPT) to test prenatalny, który wykorzystuje próbkę krwi matki do wykrywania pewnych zaburzeń chromosomowych u płodu, takich jak na przykład zespół Downa, zespół Edwardsa czy zespół Patau.

Test ten jest zwykle przeprowadzany między dziesiątym a dwudziestym czwartym tygodniem ciąży. W przypadku podejrzenia pewnych zaburzeń genetycznych u dziecka, lekarz może zalecić wykonanie tego testu wcześniej. Przed podjęciem decyzji o wykonaniu badania NIPT, należy skonsultować się z lekarzem, aby omówić korzyści i ograniczenia testu oraz jego odpowiedniość w danej sytuacji.

Badanie wolnego płodowego DNA, dlaczego kobiety decydują się na wykonanie tego testu NIPT?

Udanie się na badanie wolnego płodowego DNA jest często podejmowaną decyzją przez kobiety z różnych powodów. Oto niektóre z nich:

  1. Wykrycie zaburzeń chromosomowych u płodu: NIPT jest jednym z najskuteczniejszych testów do wykrywania pewnych zaburzeń chromosomowych u płodu
  2. Brak ryzyka powikłań: NIPT polega na pobraniu próbki krwi od matki, co oznacza, że nie istnieje ryzyko powikłań, takich jak poronienie lub infekcja.
  3. Wczesne wykrycie: NIPT można przeprowadzić już między 10 a 24 tygodniem ciąży, co umożliwia wczesne wykrycie pewnych zaburzeń genetycznych u płodu.

Czym właściwie jest cffDNA?

cffDNA to skrót od angielskiego terminu „cell-free fetal DNA”, czyli wolnego płodowego DNA. Jest to DNA pochodzące z łożyska i płodu, które znajduje się w krwi matki. cffDNA jest używane w badaniach prenatalnych, takich jak omawiane badanie wolnego płodowego DNA (NIPT) w celu wykrycia zaburzeń genetycznych u płodu.

Badanie wolnego płodowego DNA Warszawa – gdzie wykonać i jak umówić się na badanie?

Badanie wolnego płodowego DNA Warszawa można wykonać w wielu placówkach. Oto miejsca pobrań NIFTY w stolicy:

  • ul. Branickiego 15, Warszawa
  • ul. Bronikowskiego 55, Warszawa
  • ul. Cybernetyki 7, Warszawa
  • ul. Krzywe Koło 8/10, Warszawa
  • ul. Sienna 86, Warszawa
  • ul. Wrocławska 21a, Warszawa

Aby umówić się na badanie wystarczy skontaktować się telefonicznie z odpowiednimi przychodniami. Pamiętaj, że badanie możesz również wykonać w domu.

Oceń

Data publikacji: 23/02/2023, Data aktualizacji: 28/03/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *