Badanie nifty-informacje

Badaniaprenatalne_PWA

Test NIFTY - wykrywający wady genetyczne płodu Test NIFTY

Regularne wykonywanie badań w ciąży jest bardzo ważne szczególnie dla przyszłych rodziców, aby już przed narodzinami wiedzieli czy dziecko rozwija się prawidłowo. Mimo XXI wieku dochodzi też do sytuacji, ze wynik z przeprowadzonych wcześniej badań lekarskich nie jest prawidłowy, a dziecko ma problemy ze zdrowiem. Badania prenatalne pomagają rozwiać wszelkie wątpliwości dzięki swojej dokładności w przeprowadzeniu ich.

Test NIFTY – wykrywający wady genetyczne płodu
Test NIFTY – czy jest obowiązkowym badaniem w ciąży?
Badanie NIFTY – na czym polega jego bezpieczeństwo?
Ile miesięcznie badań NIFTY się wykonuje w Polsce?

Test NIFTY – wykrywający wady genetyczne płodu

Test NIFTY jest nieinwazyjnym testem prenatalnym. Przeprowadzenie go pomaga określić ryzyko wystąpienia wad genetycznych płodu. Zaleca się wykonanie badania w każdej ciąży po ukończonym 10. tygodniu. Po teście można określić na ile procent występuje zagrożenie u dziecka chorób takich jak np. zespół Downa, zespół Patau, a nawet ryzyko poronienia czy tez urodzenia martwego dziecka.

Test NIFTY – czy jest obowiązkowym badaniem w ciąży?

Badania prenatalne są w pełni bezpieczne na płodu. Testy NIFTY wykonuje się u ciężarnych jeśli mają powyżej 35 lat lub o kobiet, które chcą więcej dowiedzieć się na temat stanu zdrowia dziecka. Zgodnie z rekomendacją Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, wszystkie przyszłe mamy niezależnie od wieku powinny mieć zaproponowane przez lekarza przesiewowe badania prenatalne odnośnie wad rozwojowych u dzieci. Do grupy tych badań należy m. in. testy NIFTY.

Badanie NIFTY – na czym polega jego bezpieczeństwo?

Badanie NIFTY jest całkowicie bezpieczne dla matki oraz jej dziecka. Z jego przeprowadzeniem nie wiąże się ryzyko wystąpienia wewnątrzmacicznego zakażenia lub ryzyko poronienia. Materiałem badawczym jest krew matki pobierana zgodnie z procedurami. Pacjentka nie musi wcześniej specjalnie przygotowywać się.

Ile miesięcznie badań NIFTY się wykonuje w Polsce?

Zarówno na świecie jak i w Polsce cały czas kobiety są w ciąży. Obecnie mało która odmówi przeprowadzenia tak dokładnych badań. Każdej przyszłej mamie zależy, aby już podczas ciąży wiedzieć na ile zdrowe jest jej jeszcze nienarodzone dziecko. Zazwyczaj w I i II trymestrze kobiety zgłaszają się na te badania, dlatego można stwierdzić, iż ile w danym miesiącu kobiet jest w ciąży – tyle razy badanie zostało wykonane. Statystyki zmieniają się z dnia na dzień o coraz większą liczbę.

Oceń

Data publikacji: 30/10/2020, Data aktualizacji: 12/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *