Badanie NIFTY – gdzie warto je wykonać?

Test NIFTY gdzie zrobić i jak wybrać laboratorium

Test NIFTY jest nowoczesnym badaniem prenatalnym należącym do grona testów NIPT. Jest nieinwazyjny i wyjątkowo czuły – jego wiarygodność sięga 99%. Badanie NIFTY i NIFTY PRO to szansa na sprawdzenie stanu zdrowia dziecka już od 10 tygodnia ciąży. Zaleca się je wykonać u każdej ciężarnej, nawet jeśli ciąża rozwija się prawidłowo.

Test NIFTY gdzie zrobić i jak wybrać laboratorium?
Czy test NIFTY jest bezpieczny?
Kiedy zrobić test NIFTY?
Jaka jest cena testu NIFTY?

Test NIFTY gdzie zrobić i jak wybrać laboratorium?

Test NIFTY gdzie zrobić? To pytanie zadaje sobie wiele par – warto wybierać placówki autoryzowane, które zapewniają wysoką jakość analizy. Listę placówek autoryzowanych można znaleźć na stronie badanienifty.pl. Laboratoria autoryzowane są zlokalizowane na terenie całego kraju – badanie można wykonać zarówno w placówce, jak i w domu pacjentki.

Czy test NIFTY jest bezpieczny?

Test NIFTY jest całkowicie bezpieczny i nieinwazyjny. Jego wykonanie nie jest związane z ryzykiem poronienia. Badanie wykonuje się na podstawie próbki krwi żylnej pobieranej od matki dziecka, z której można wyodrębnić cffDNA. Ponieważ jest to procedura całkowicie bezpieczna to nie ma ryzyka poronienia jak np. przy amniopunkcji. Pobranie próbki wygląda tak samo jak w przypadku zwykłych badań laboratoryjnych z krwi.

Kiedy zrobić test NIFTY?

Test NIFTY można zrobić po 10 tygodniu ciąży, kiedy frakcja płodowa, czyli ilość cffDNA w krwi ciężarnej jest optymalne do wykonania badania. Frakcja płodowa na poziomie co najmniej 3,5% gwarantuje wykonanie badania bez konieczności ponownego pobierania próbki. Test NIFTY można wykonywać aż do dnia porodu, chociaż większość przyszłych rodziców decyduje się na NIFTY jak najwcześniej.

Jaka jest cena testu NIFTY?

Cena testu NIFTY nie jest z góry ustalana – laboratoria kształtują cenniki, które nieco różnią się między sobą. Test NIFTY cena w to koszt około 2300-2600 złotych. Cena badania może zależeć od wybranej wersji analizy, miasta w którym jest wykonywane badania czy od aktualnych promocji. Jeśli w pakiecie wykonuje się dodatkowe badania, zwykle można liczyć na nieco lepszą cenę. Często koszty badania rozkładane są na raty, o co warto zapytać bezpośrednio w laboratorium.

Oceń

Data publikacji: 25/05/2022, Data aktualizacji: 22/06/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *