Badanie MTHFR – na czym polega i jaka jest cena?

Badanie MTHFR cena - jak przeprowadzane jest badanie MTHFR

Badanie MTHFR to jedno z coraz bardziej popularnych badań genetycznych, które pozwala określić mutację genu MTHFR. Bierze on udział w metabolizmie kwasu foliowego i homocysteiny. Mutacja ta może prowadzić do zaburzeń metabolicznych folianów i być czynnikiem ryzyka rozwoju niektórych chorób, takich jak miażdżyca, choroba niedokrwienna serca, choroba wieńcowa i niedokrwistość, dlatego coraz więcej osób decyduje się na wykonanie tego badania.

Badanie MTHFR cena – jak przeprowadzane jest badanie MTHFR ?
Badanie MTHFR cena – na jaki koszt musimy się przygotować ?
Badanie MTHFR cena – kiedy wyniki badania ?
Badanie MTHFR cena – czy NFZ może pokryć część kosztów badania ?

Badanie MTHFR cena – jak przeprowadzane jest badanie MTHFR ?

Musisz wiedzieć, że jest to badanie genetyczne, które wymaga pobrania wymazu z wewnętrznej strony policzka. Jest to próbka prosta do pobrania, dlatego pacjent może ją samodzielnie pobrać w domu za pomocą zestawu zamówionego z laboratorium. Aby przeprowadzić badanie MTHFR pacjent nie musi być na czczo, ważne jest aby godzinę przed pobraniem próbki nie jeść, nie pić, nie żuć gumy oraz nie palić papierosów. Wynik badania jest interpretowany przez lekarza i służy do postawienia diagnozy lub oceny ryzyka wystąpienia wymienionych chorób.

Badanie MTHFR cena – na jaki koszt musimy się przygotować ?

Cena badania MTHFR może się różnić w zależności od laboratorium, w którym będzie wykonywane. Można się jednak spodziewać, że koszt będzie oscylował w granicach od 200 do nawet 500 złotych.

Badanie MTHFR cena – kiedy wyniki badania ?

Czas oczekiwania na wyniki badań MTHFR może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak laboratorium, w którym są one wykonywane, rodzaj badania, a także obciążenie pracą laboratorium. Zazwyczaj oczekiwanie na wyniki badań MTHFR może trwać do kilku dni. Ważne, aby skontaktować się z laboratorium lub lekarzem, aby uzyskać dokładny czas oczekiwania na wyniki badań.

Badanie MTHFR cena – czy NFZ może pokryć część kosztów badania ?

Niestety, badanie genu MTHFR nie jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, dlatego cały koszt musi być pokryty przez pacjenta.

Oceń

Data publikacji: 27/12/2022, Data aktualizacji: 17/01/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *