Badanie KIR – do czego służy?

Czym jest badanie KIR, Kiedy warto zrobić badanie KIR,

Dosyć powszechnym problemem obecnych czasów jest niepłodność, a także kłopot w utrzymaniu ciąży. Co z nami nie tak? Zapewne takie pytanie zadają sobie pary, które doświadczyły poronienia. Jak się okazuje, winowajcę należy szukać w receptorach KIR, a pomocne w diagnostyce jest coraz bardziej popularne badanie KIR

Czym jest badanie KIR?
Kiedy warto zrobić badanie KIR?
Ile kosztuje badanie KIR?
Gdzie można zrobić badanie KIR?

Czym jest badanie KIR?

Badanie kir polega na diagnostyce receptorów KIR, które znajdują się na komórkach uNK układu odpornościowego. Z kolei te, występują w macicy i mają za zadanie pozbyć się z organizmu niechcianych komórek, np. nowotworowych lub zakażonych wirusami. Receptory KIR odgrywają istotną rolę, ponieważ wspomagają proces implantacji zarodka w macicy lub próbują go zabić, uznając za niepożądaną komórkę (receptory KIR hamujące), jak również wspierają tworzenie się łożyska (receptory KIR aktywujące). Między receptorami KIR konieczna jest równowaga, w innym przypadku może pojawić się problem z utrzymaniem ciąży, a także niepłodność. Dlatego też, genotypowanie kir jest niezwykle ważnym procesem, który pomoże określić niepłodność lub przyczynę poronień. Badanie kir przeprowadza się na próbce krwi żylnej.

Kiedy warto zrobić badanie KIR?

Badanie kir warto wykonać w momencie podejrzenia niepłodności, a także w przypadku par, które mają problem z utrzymaniem ciąży. Tyczy się to zarówno naturalnej metody poczęcia, jak i metody in vitro. Problemy te nie tylko wiążą się z zaburzeniami hormonalnymi, przewlekłymi chorobami, czy też czynnikami anatomicznymi, ale również z problemami ze strony układu immunologicznego. Stąd też, badanie kir stanowi podstawę diagnostyki i daje możliwość rozpatrzenia konkretnej ścieżki terapii.

Ile kosztuje badanie KIR?

Decydując się na badanie kir cena może okazać się problemem, ponieważ badanie nie jest refundowane przez NFZ. Koszt takiego badania mieści się w granicach 400-600 zł.
Warto jednak przeznaczyć na nie wymaganą kwotę, gdyż potrafi określić podłoże trapiących problemów z zajściem w ciążę.

Gdzie można zrobić badanie KIR?

Badanie kir bez problemu można wykonać na terenie całej Polski. Genetypowanie kir należy zbadać w laboratorium lub w centrach medycznych, najlepiej z kilkudniowym wyprzedzeniem.

Oceń

Data publikacji: 23/01/2022, Data aktualizacji: 22/02/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *