Badanie kariotypu

Jakie są najczęstsze wskazania do wykonania badania kariotypu, W jaki sposób należy się przygotować do badania kariotypu, Gdzie można wykonać pewne badanie kariotypu, Co zrobić jak po badaniu kariotypu wyjdzie nieprawidłowy kariotyp

Kariotyp jest to kompletny zestaw chromosomów obecny w komórkach somatycznych. Chromosomy to takie struktury wewnątrzkomórkowe, które zawierają pełną informację genetyczną. Ich prawidłowa ilość w organizmie zdrowego człowieka wynosi 46. Zaburzenia w ich liczbie lub strukturze są przyczyną różnych chorób genetycznych. Celem badania kariotypu jest analiza chromosomów pacjenta, dzięki czemu w przypadku bezpłodności lub nawracających poronień można wykluczyć nieprawidłowości w ich budowie.

Jakie są najczęstsze wskazania do wykonania badania kariotypu?
W jaki sposób należy się przygotować do badania kariotypu?
Gdzie można wykonać pewne badanie kariotypu?
Co zrobić jak po badaniu kariotypu wyjdzie nieprawidłowy kariotyp?

Jakie są najczęstsze wskazania do wykonania badania kariotypu?

Badanie kariotypu można wykonać w dowolnym momencie życia. Najczęstszymi wskazaniami do wykonania takie badania jest na przykład występowanie schorzeń genetycznych w rodzinie. Dodatkowo są to występujące poronienia nawracające i poronienia występujące w całej rodzinie, o których lekarz dowiaduje się na wywiadzie rodzinnym. Oprócz poronień brane są także choroby genetyczne występujące w całej rodzinie. Kolejnym wskazaniem jest wcześniejsze urodzenie martwego płodu lub niepłodność. Badanie kariotypu zalecane jest również u dzieci, u których występują cechy autyzmu, niepełnosprawności, opóźnienia i niepokojące wygląd zewnętrzny sugerujący jakąś chorobę. Zaniepokoić powinien także brak cech dojrzewania płciowego oraz nieprawidłowa budowa narządów płciowych. Można je też przeprowadzić profilaktycznie podczas planowania ciąży, w celu wykrycia nieprawidłowości odpowiedzialnych za wystąpienie wrodzonych wad u dziecka. Badanie kariotypu jest obowiązkowe w przypadku korzystania z techniki zapłodnienia in vitro.

W jaki sposób należy przygotować się do badania kariotypu?

Do badania kariotypu nie trzeba być specjalnie przygotowanym. Przed pobraniem próbek nie ma wymogu aby być na czco. Jeśli badanie jest przeprowadzane w trakcie ciąży, próbkę stanowi płyn owodniowy lub fragment kosmówki. Natomiast jeśli wykonywane jest w celu zdiagnozowania choroby jest to badanie przypominające zwykłe pobranie krwi. Z kropli krwi izolowane jest DNA i poddawane analizie.

Gdzie można wykonać pewne badanie kariotypu?

Badanie kariotypu należy sobie zarezerwować poprzez stronę zdrowegeny.pl po czym dostaje się numer rezerwacyjny. Z takim numerem należy udać się do rejestracji do dowolnego z 400 punktów pobrań w Polsce. Podczas niej oddaje się próbki do badań i oczekuje na wynik około 3 – 4 miesiące.

Co zrobić jak po badaniu wyjdzie nieprawidłowy kariotyp?

Nie każdy nieprawidłowy wynik kariotypu wyklucza urodzenie zdrowego dziecka. Potrzebna jest więc konsultacja u genetyka, który stwierdzi na co zaistniałe zmiany w kariotypie mogą wpływać, a także zaplanuje dalszy plan leczenia. W takim wypadku zaleca się parom wykonanie badania preimplantacyjnej w kierunku wykrywania aneuploidii PGT – A, dzięki któremu można określić czy zarodem nie posiada wad w liczbie lub strukturze chromosomów. Zwłaszcza powinny to badanie wykonać kobiety powyżej 35 roku życia ze względu na zwiększoną częstotliwość wad genetycznych występujących w komórkach jajowych.

Oceń

Data publikacji: 22/06/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *