Badanie kariotypu – czy jest refundowane i na jakie koszty się przygotować?

Problemy z płodnością a badanie kariotypu

Badania kariotypu to jedne z najczęściej wykonywanych badań wśród osób starających się o dziecko. Są one niezwykle dokładne i pozwalają na ustalenie, czy rodzic posiada w swoim DNA mutacje genetyczne, które przekazane dziecku mogą powodować choroby letalne lub inne wady wrodzone. Jeśli chcesz przebadać swój kariotyp, ale nie wiesz w jakich przypadkach najlepiej wykonać badanie, poniżej znajdziesz wszystkie niezbędne odpowiedzi. 

Problemy z płodnością a badanie kariotypu
Badanie kariotypu dla par czy tylko kobiety?
Badanie kariotypu – cena/refundacja i skierowanie
Badanie kariotypu dla par – czy konsultacja lekarza genetyka jest w cenie?

Problemy z płodnością a badanie kariotypu

Jeśli już od jakiegoś czasu starasz się ze swoim partnerem o dziecko, ale Wasze starania nie przynoszą pożądanych rezultatów, koniecznie rozważcie wykonanie testu, jakim jest badanie kariotypu. Wyniki testu pozwolą lekarzowi na dokładną diagnozę i sprecyzowanie przyczyn trudności z zajściem w ciążę.

Badanie kariotypu dla par czy tylko kobiety?

Badanie kariotypu wykonuje się zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Badanie kariotypu dla par jest szczególnie zalecane, ponieważ specjalista dysponujący wynikami badań obojga przyszłych rodziców ma o wiele szerszy pogląd na stan Waszego zdrowia, a co za tym idzie – z dużą większą precyzją może wskazać potencjalną przyczynę problemów z zajściem w ciążę.

Badanie kariotypu – cena/refundacja i skierowanie

Badanie kariotypu cena którego jest niewielka, w porównaniu z ogromem wiedzy, jaki dostarcza, może zostać zrefundowane przez NFZ w kilku przypadkach. Jeśli udasz się do poradni, w której lekarz genetyk przyjmuje pacjentów w ramach umowy z NFZ, może on skierować Cię na badanie bezpłatnie, jednak tylko w kilku szczególnych przypadkach, takich jak m.in. wielokrotne poronienia. Jeśli zdecydujesz się wykonać badanie prywatnie, skierowanie nie będzie Ci potrzebne, a cena za badanie kariotypu wyniesie ok. 500 – 600 zł.

Badanie kariotypu dla par – czy konsultacja lekarza genetyka jest w cenie?

W zależności od laboratorium, w którym zdecydujesz się wykonać badanie kariotypu, konsultacja z lekarzem genetykiem może być zawarta w cenie testu. Przed wybraniem placówki, w której wykonasz badanie dokładnie przejrzyj co zawiera jego cena, aby w przyszłości uniknąć niepotrzebnych i ukrytych kosztów.

Oceń

Data publikacji: 19/04/2022, Data aktualizacji: 09/05/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *