Badania wykonywane w ciąży

Badaniaprenatalne_PWA

Jakie badania w ciąży są obowiązkowe dla przyszłej mamy

Każda przyszła mama musi przejść szereg badań podczas trwania ciąży. Ma to na celu sprawdzenie stanu zdrowia kobiety i maluszka oraz zapobieganie rozwojowi groźnych chorób. Nowoczesna diagnostyka jest w stanie wskazać ewentualne problemy zdrowotne u płodu, a tym samym jeszcze przed narodzinami zaplanować odpowiednie leczenie.

Jakie badania w ciąży są obowiązkowe dla przyszłej mamy?
W którym trymestrze robi się badania w ciąży?
Badanie NIFTY – badanie dla spokojnej ciąży
Badania w ciąży, których nie warto robić – czy takie są?

Jakie badania w ciąży są obowiązkowe dla przyszłej mamy?

Badania w ciąży są zlecane przez lekarza prowadzącego ciążę – obowiązkowo jest to badanie moczu, morfologia, test obciążenia glukozą, co najmniej 3 badania USG, badania mające na celu diagnostykę HIV, różyczki oraz wiele innych badań, o których decyduje ginekolog. Warto, by ciężarna miała komplet badań zgłaszając się do porodu – wówczas nie będzie musiała niepotrzebnie przyjmować antybiotyków.

W którym trymestrze robi się badania w ciąży?

Badania w ciąży wykonuje się przez cały okres jej trwania – w każdym trymestrze są wyznaczone konkretne badania. Przykładowo USG wykonuje się w I, II i w III trymestrze, a każde z tych badań ma inny cel diagnostyczny. Wiele analiz jest powtarzanych, jak choćby badanie moczu czy morfologia, które w ciąży mogą zmieniać się z miesiąca na miesiąc.

Badanie NIFTY – badanie dla spokojnej ciąży

Badanie NIFTY to nowoczesna diagnostyka prenatalna, która pozwala na wykrycie wielu chorób dziecka już od 10 tygodnia ciąży. Jest to nieinwazyjne badanie, a więc całkowicie bezpieczne dla matki i dziecka. Wykrywa szeroki zakres różnych chorób genetycznych, takich jak choćby zespół Downa, Edwardsa i zespół Patau. Dzięki wysokiej wykrywalności schorzeń genetycznych badanie NIFTY uspokaja rodziców odnośnie zdrowia maluszka, a dodatkowo NIFTY daje pewność co do płci dziecka.

Badania w ciąży, których nie warto robić – czy takie są?

Nie ma badań w ciąży, których nie warto robić – chyba, że mogą mieć one negatywny wpływ na zdrowie matki i dziecka. Najlepszym sposobem na wykrywanie wad genetycznych są nowoczesne testy jak NIFTY – jeśli wskazują one bardzo niskie prawdopodobieństwo chorób genetycznych, nie ma sensu wykonywać badań prenatalnych inwazyjnych, które niosą ze sobą niskie ryzyko poronienia.

Oceń

Data publikacji: 11/10/2020, Data aktualizacji: 10/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *