Badania w kierunku trombofilii badaniem po poronieniu

Badanie na trombofilię - jaki ma zakres - jak to sprawdzić, Jakie są opinie mam o badaniu trombofilii, Trombofilia - za co mamy cenią to badanie po poronieniu, Jakie rodzaje badania trombofilii są dostępne na rynku

Trombofilia (nadkrzepliwość) to skłonność do tworzenia się zakrzepów żylnych, spowodowana czynnikami wrodzonymi (uwarunkowana genetycznie) lub nabytymi. U kobiet może być ona przyczyną poronień. Niestety nie daje ona widocznych objawów, więc wiele osób nie zdaje sobie z niej sprawy. Dlatego warto wykonać badanie w tym kierunku, zwłaszcza gdy planuje się ciążę.

 

Badanie na trombofilię – jaki ma zakres – jak to sprawdzić?
Jakie są opinie mam o badaniu trombofilii?
Trombofilia – za co mamy cenią to badanie po poronieniu?
Jakie rodzaje badania trombofilii są dostępne na rynku?

 

Badanie na trombofilię – jaki ma zakres – jak to sprawdzić?

Kompleksowe badanie na trombofilię powinno obejmować: mutację V Leiden, mutację protrombiny, warianty C677T i A1298C genu MTHFR, PAI-1 oraz V R2. Każde laboratorium oferujące takie badanie powinno informować o tym, co wchodzi w jego skład. Zazwyczaj można znaleźć te informacje na stronie internetowej danego laboratorium.

Jakie są opinie mam o badaniu trombofilii?

Według opinii na forach internetowych, stronach czy grupach na Facebooku, wszystkie mamy polecają badanie w kierunku trombofilii w przypadku jakichkolwiek problemów z utrzymaniem ciąży. Badanie to jest bardzo ważne, a jednocześnie nie jest inwazyjne dla organizmu. Materiał do zbadania, w zależności od laboratorium, pobiera się z krwi lub poprzez wymaz z policzka.

Trombofilia – za co mamy cenią to badanie po poronieniu?

Badanie w kierunku trombofilii po poronieniu daje pacjentce bardzo ważne informacje odnośnie jej stanu zdrowia. Pozwala sprawdzić, czy do poronienia przyczyniła się któraś z badanych mutacji genów. Jeśli wynik badania potwierdzi, że pacjentka cierpi na trombofilię, będzie to istotną wskazówką dla jej ginekologa, w jaki sposób przygotować się do kolejnej ciąży i jak ją prowadzić. Trombofilia nie musi oznaczać, że kobieta poroni każdą kolejną ciążę. W takim przypadku ważna jest odpowiednia profilaktyka przeciwzakrzepowa, a pod specjalną opieką lekarską pacjentka może spokojnie donosić ciążę aż do szczęśliwego rozwiązania.

Jakie rodzaje badania trombofilii są dostępne na rynku?

Badania w kierunku trombofilii dzielą się na dwa rodzaje: badania genetyczne i badania na krzepliwość krwi. Genetyczne mają na celu potwierdzenie lub wykluczenie obecności mutacji, które są powodem zaburzeń. Pozostałe badają stężenie poszczególnych czynników wpływających na utrzymanie płynności krwi.

Oceń

Data publikacji: 29/04/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *