Badania prenatalne - wszystko, co przyszła mama musi o nich wiedzieć

Badania prenatalne – wszystko, co przyszła mama musi o nich wiedzieć

Na czym polegają badania prenatalne, Czy badania prenatalne są obowiązkowe, Jakie choroby możemy zdiagnozować za pomocą badań prenatalnych, Jakie są rodzaje badań prenatalnych

Badania prenatalne to inaczej badania płodu, które są przeprowadzane w okresie rozwoju wewnątrzmacicznego. Dzięki nim można się przekonać, czy dziecko urodzi się zdrowe, jednak wiele przyszłych mam wciąż waha się, czy są one bezpieczne. Nie warto zbyt długo zastanawiać się, czy wykonać badania prenatalne. Pozwalają pozbyć się uczucia niepokoju, a w razie wykrycia nieprawidłowości lepiej przygotować się na narodziny maluszka.

Na czym polegają badania prenatalne?
Czy badania prenatalne są obowiązkowe?
Jakie choroby możemy zdiagnozować za pomocą badań prenatalnych?
Jakie są rodzaje badań prenatalnych?

Na czym polegają badania prenatalne?

Warto wiedzieć, na czym polegają badania prenatalne. Część z nich jest bezinwazyjna, co oznacza, że są w pełni bezpieczne zarówno dla kobiety, jak i dziecka. Zależnie od rodzaju testu, ryzyko wystąpienia u płodu nieprawidłowości wykrywa się np. w oparciu o analizę DNA, próbki pobranej krwi czy za pomocą bardzo czułego sprzętu USG.

Czy badania prenatalne są obowiązkowe?

Wiele kobiet w ciąży zastanawia się, czy badania prenatalne są obowiązkowe. Okazuje się, że koniecznością jest przede wszystkim wykonanie USG zarówno w I, jak i II oraz III trymestrze (przynajmniej jedno na każdym z wymienionych etapów ciąży). Pozostałe badania prenatalne nie są obowiązkowe, ale warto je wykonać. To pozwala na przekonanie się, czy maluch urodzi się zdrowy, a także na wczesne wykrycie wad – w przypadku niektórych możliwe jest nawet wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Jakie choroby możemy diagnozować za pomocą badań prenatalnych?

Jakie choroby możemy diagnozować za pomocą badań prenatalnych? Pozwalają one na wykrycie wielu różnych schorzeń i nieprawidłowości. Poza zespołem Downa są to m.in.:

Warto dodać, że niektóre badania prenatalne nie wymagają żadnego przygotowania. Ponadto ich wykonanie nie zajmuje dużo czasu, często też nie trzeba zbyt długo czekać na wyniki.

Jakie są rodzaje badań prenatalnych?

Każda przyszła mama powinna wiedzieć też, jakie są rodzaje badań prenatalnych. Standardowo dzielimy je na bezinwazyjne oraz inwazyjne. Do tych pierwszych zalicza się USG genetyczne, test NIFTY pro czy test PAPP-A. Badania inwazyjne, które zleca się w celu potwierdzenia wykrytych wad u dziecka, to biopsja kosmówki, amniopunkcja i kordocenteza.

Oceń

Data publikacji: 31/01/2020, Data aktualizacji: 06/11/2021

Możliwość komentowania została wyłączona.