Badania prenatalne – najważniejsze informacje

Jakie badania prenatalne wykonać, Kiedy wykonać badania prenatalne, Dlaczego należy wykonać badania prenatalne, Gdzie wykonać badania prenatalne

Badania prenatalne to dla wielu osób, dość kontrowersyjny temat. Jednak nie ma powodu, żeby budziło ono jakikolwiek niepokój. Dzięki ich przeprowadzeniu, można stosunkowo szybko wykryć wszelkie nieprawidłowości płodu i podjąć odpowiednie działanie, aby je wyeliminować.

Jakie badania prenatalne wykonać?
Kiedy wykonać badania prenatalne?
Dlaczego należy wykonać badania prenatalne?
Gdzie wykonać badania prenatalne?

Jakie badania prenatalne wykonać?

Wybór badań prenatalnych, które należy przeprowadzić, w dużej mierze zależy od lekarza. Przede wszystkim wykonuje się standardowe badanie USG, a także USG genetyczne. Ultrasonograf, dostarcza wielu informacji na temat stanu płodu oraz jego rozwoju. Natomiast, dzięki testom podwójnym i potrójnym, można wykryć wady rozwojowe w I trymestrze ciąży, takie jak np. zespół Downa lub Edwardsa. W przypadku ciąż podwyższonego ryzyka, zaleca się także przeprowadzenia badań inwazyjnych. Należą do nich: aminopunkcja, fetoskopia, biopsja kosmówki lub kordocenteza.

Kiedy wykonać badania prenatalne?

To kiedy powinno się wykonać badania prenatalne, w dużej mierze zależy od rodzaju badania. W innych terminach wykonuje się np. USG, PAPP-A, czy NIPT. Harmonogram badań, z pewnością ustali lekarz, który prowadzi ciąże.

Dlaczego należy wykonać badania prenatalne?

Badania prenatalne z pewnością warto wykonać, bez względu na stan zdrowia, wiek przyszłej mamy, czy choroby oraz schorzenia, które występowały w rodzinie. Dzięki nim, można odkryć naprawdę wiele chorób oraz nieprawidłowości jeszcze na etapie życia płodowego. Wiele dolegliwości, można leczy jeszcze przed porodem, dzięki czemu możliwe jest ich całkowite wyleczenie.

Gdzie wykonać badania prenatalne?

Badania prenatalne można wykonać w wielu ośrodkach na terenie całego kraju. Niektóre z nich są przeprowadzane z gabinecie ginekologa, podczas rutynowej kontroli, aby przeprowadzić inne, trzeba zostać na kilka dni w szpitalu lub wybrać się do prywatnej placówki. Warto zdecydować się na przeprowadzenie badań, w zaufanym miejscu, aby mieć pewność, że zostaną one przeprowadzone bezpiecznie i profesjonalnie.

Oceń

Data publikacji: 20/09/2019, Data aktualizacji: 06/11/2021

Możliwość komentowania została wyłączona.