Badania genetyczne w ciąży – najważniejsze informacje

Na czym polegają badania genetyczne w ciąży, Kiedy są zalecane badania genetyczne w ciąży, Jakie są rodzaje badań genetycznych w ciąży, Co dają badania genetyczne w ciąży

Wiele chorób i schorzeń ma przyczyny genetyczne. Dzięki wykonaniu odpowiednich badań, już w okresie ciąży, możliwe jest ich wczesne wykrycie i podjecie odpowiedniego leczenia. W dzisiejszych czasach, technologia i medycyna znacznie się rozwinęły, dzięki czemu można wykorzystać wiele zaawansowanych metod.

Na czym polegają badania genetyczne w ciąży?
Kiedy są zalecane badania genetyczne w ciąży?
Jakie są rodzaje badań genetycznych w ciąży?
Co dają badania genetyczne w ciąży?

Na czym polegają badania genetyczne w ciąży?

Badania genetyczne w ciąży, polegają na ocenie stanu zdrowia dziecka, wykryciu wszelkich zaburzeń, określeniu jakie są rokowania, co do dalszych etapów ciąży oraz opracowaniu planu, dotyczącego dalszego obchodzenia się z dzieckiem i leczenia możliwych wad. Dzięki wykonaniu odpowiednich wad, można stosunkowo szybko wykryć problem i rozwiązać go jeszcze przed urodzeniem dziecka. Jest to bardzo ważne, ponieważ w ten sposób można zwalczyć wiele wad.

Kiedy są zalecane badania genetyczne w ciąży?

Badania genetyczne w czasie ciąży, warto wykonać w każdej sytuacji, bez względu na wiek, stan zdrowia, czy obciążenie genetyczne matki. Jednak szczególnie zalecane, są w przypadku kobiet, starszych niż 35 lat. Wtedy ciąże, są tzw. podwyższonego ryzyka i wymagają większej kontroli i uwagi.

Jakie są rodzaje badań genetycznych w ciąży?

Można wyróżnić kilka rodzajów badań genetycznych, które należy przeprowadzić w ciąży. O ich doborze, w dużej mierze decyduje lekarz, który prowadzi ciążę. Najbardziej popularne są badania nieinwazyjne jak np: USG genetyczne, które pozwala określić czy u płodu występują jakieś choroby genetyczne. Popularny jest także test krwi, który pozwala wykryć wady związane z układem nerwowym. W przypadku wystąpienia wyraźnego ryzyka wystąpienia jakiś wad lub chorób, konieczne jest przeprowadzenie inwazyjnych badań.

Co dają badania genetyczne w ciąży?

Dzięki przeprowadzeniu badań genetycznych w czasie ciąży, można szczegółowo określić w jakim stanie jest płód. Dzięki nim, możliwe jest rozpoznanie wrodzonych wad, już na wczesnym etapie rozwoju. Można także wykryć różne choroby i zaburzenia. Dzięki temu, można podjąć odpowiednie działania, już na etapie ciąży. Ponadto rodzice mają więcej czasu, aby przygotować się psychicznie na narodziny dziecka, które będzie wymagało więcej opieki i troski. Często nie jest to proste, dlatego znacznie lepszym rozwiązaniem jest dowiedzieć się o stanie zdrowia pociechy, przed jego urodzeniem, niż doznać szoku na sali porodowej.

Oceń

Data publikacji: 20/09/2019, Data aktualizacji: 06/11/2021

Możliwość komentowania została wyłączona.