Azoospermia - niepłodność męska - badaniapernatalne.plBadaniaprenatalne.pl

Azoospermia

Azoospermia

Azoospermia, czyli niepłodność polegająca na całkowitym braku plemników w ejakulacie staje się niestety coraz powszechniejszym problemem. Badania dowodzą, że liczba mężczyzn borykających się z tym zaburzeniem wzrasta.

Przyczyny azoospermii

Przyczyn azoospermii jest co najmniej kilka. Wśród najważniejszych wymienia się przede wszystkim czynniki genetyczne. Azoospermia może być bowiem wynikiem mikrodelececji regionu AZF, czyli jednego z genów zlokalizowanych na chromosomie Y.

Z kolei mukowiscydoza – choroba wywołana mutacją genu CFTR – przyczynia się bardzo często do całkowitego zaniku nasieniowodów lub zaczopowania ich nadmiarem gęstej wydzieliny, charakterystycznej dla tego schorzenia.W konsekwencji prowadzi to do niedrożności nasieniowodów, która uniemożliwia wydostanie się plemników na zewnątrz.

Do innych czynników sprzyjających rozwojowi azoospermii u mężczyzn należą m.in. przebyte choroby, niedorozwój jąder, zażywane leki oraz czynniki takie jak wysoka temperatura czy promieniowanie.

Zobacz też: Niepłodność a czynniki genetyczne

Azoospermia – diagnostyka

Nieobecność męskich komórek rozrodczych w nasieniu stwierdza się zwykle podczas badań seminologicznych, a więc badań których zadaniem jest ocena jakości plemników w analizowanej próbce, w tym ich ilości oraz ruchliwości. Ostateczną diagnozę stawia się zwykle dopiero po wykonaniu dwóch odrębnych testów.

W dalszym postępowaniu wykonuje się przeważnie badania hormonalne (m. in. w celu określenia poziomu takich hormonów, jak: testosteron, FSH, HL i prolaktyna). Do kolejnych metod diagnostycznych należą biopsja jąder, która polega na pobraniu fragmentu tkanki, a następnie poddaniu jej analizie histopatologicznej i wreszcie badania molekularne na obecność wspomnianych już wyżej mutacji genetycznych.

Leczenie azoospermii

Intensywny rozwój medycyny, jaki dokonał się na przestrzeni minionych dziesięcioleci sprawił, że mężczyźni dotknięci azoospermią mają dziś szanse na rodzicielstwo. Sposób leczenia niepłodności będzie w tym przypadku zależeć od jego przyczyny. Można np. zastosować odpowiednio ukierunkowaną terapię hormonalną lub wyeliminować czynnik wpływający na zaburzenia spermatogenezy.

Należy ponadto pamiętać, że nie zawsze będziemy mieli do czynienia ze 100% zahamowaniem produkcji męskich komórek rozrodczych. Czasem, np. w wyniku przebytego stanu zapalnego może dość do spowolnienia lub ograniczenia procesu ich wytwarzania, co zwiększa szanse na potomstwo w przyszłości.


Patron główny działu:

Przeczytaj więcej:


Przeczytaj również:

06/06/2015

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

REKLAMA

Partnerzy

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Przeczytaj inne:
VII edycja ogólnopolskiego plebiscytu Znak Jakości KidZone
VII edycja ogólnopolskiego plebiscytu Znak Jakości KidZone

Zapraszamy do współpracy! Wystartowała VII edycja plebiscytu Znak Jakości KidZone, który z sukcesem trwa już od wielu lat. W ramach plebiscytu nagrodzone zostało setki polskich i międzynarodowych firm kierujących swoją ofertę do segmentu rodzinnego, a...

Zamknij