Tabletki antykoncepcyjne a ból łydek

tabletki antykoncepcyjne a ból łydek

Jednym ze skutków ubocznych stosowania tabletek antykoncepcyjnych może być ból łydek. Nie jest to jednak zwykły dyskomfort. Może on mieć bardzo poważną przyczynę, którą jest zakrzepica. Jak to możliwe? Sprawdź, jakie powiązanie mają tabletki antykoncepcyjne z bólem łydek!

Spis treści:

  1. Tabletki antykoncepcyjne a ból łydek – czy to zakrzepica?
  2. Tabletki antykoncepcyjne a ból łydek – jak sobie z nim radzić?

Tabletki antykoncepcyjne a ból łydek – czy to zakrzepica?

Zakrzepica jest jednym ze skutków ubocznych stosowania tabletek antykoncepcyjnych oraz możliwą przyczyną bólu łydek. U kobiet stosujących tabletki antykoncepcyjne ryzyko jej rozwoju jest aż trzy razy wyższe. Z kolei ból łydek jest jednym z jej najczęstszych objawów. Oprócz niego powodować może ona także obrzęki nóg, zmianę koloru skóry oraz gorączkę.

Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych wiąże się z dostarczaniem do organizmu estrogenów. Są to hormony, które wpływają na pracę układu krzepnięcia. Staje się ona bardziej intensywna, co sprzyja powstawaniu zakrzepów. Wpływ ma na to także poziom fibrynogenu, który zwiększa się o około 10-20% na skutek działania estrogenów. Jest to białko, które ma wpływ na tworzenie się skrzeplin.

Zobacz również: Jakie jest ryzyko zakrzepicy przy antykoncepcji hormonalnej?

Tabletki antykoncepcyjne a ból łydek – jak sobie z nim radzić?

Tabletki antykoncepcyjne a ból łydek – pojawienie się bólu łydek w trakcie stosowania tabletek antykoncepcyjnych powinnyśmy skonsultować z lekarzem. Sprawdzi on, czy w Twoich żyłach nie rozwinęła się zakrzepica i doradzi, co zrobić z tym dalej.

Jeśli Twój ból łydek nie jest spowodowany zakrzepicą, to mimo tego powinnaś wdrożyć kilka profilaktycznych działań. Przede wszystkim regularnie musisz wykonywać badania kontrolne. Dzięki nim szybko wykryjesz ewentualny problem zdrowotny. Szczególnie istotne jest wykonywanie badań na krzepliwość krwi. Powinnaś przeprowadzić je przynajmniej raz w roku.

Ból łydek w trakcie stosowania antykoncepcji hormonalnej nie powinien się pojawić, jeśli zadbasz odpowiednio o swój styl życia. Przede wszystkim powinnaś porzucić palenie papierosów, które znacznie zwiększa ryzyko rozwoju zakrzepicy. Pamiętać musisz także o ruchu. Jest on najlepszą ochroną przeciwko powstawaniu zakrzepów. Staraj się wybierać takie aktywności, które zaangażują mięśnie łydek. Może być to m.in. nordic walking, pływanie czy jogging. Dzięki temu nie tylko unikniesz bólu łydek, ale także wzmocnisz mięśnie.

Oceń

Data publikacji: 01/01/2024, Data aktualizacji: 02/01/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *