Zakrzepica a antykoncepcja hormonalna - jakie jest ryzyko?

Jakie jest ryzyko zakrzepicy przy antykoncepcji hormonalnej?

ryzyko zakrzepicy przy antykoncepcji

Antykoncepcja hormonalna to bardzo skuteczna i bezpieczna metoda zapobiegania niechcianej ciąży. Musi ona być jednak odpowiednio dobrana, żeby nie powodować skutków ubocznych. Jednym z nich może być zakrzepica. Sprawdź, jakie jest ryzyko zakrzepicy przy antykoncepcji hormonalnej i jak możesz tego uniknąć!

Spis treści:

  1. Zakrzepica a antykoncepcja hormonalna – statystyki
  2. Skąd bierze się ryzyko zakrzepicy przy antykoncepcji?
  3. Ryzyko zakrzepicy w ciąży – czy można je zmniejszyć?

Zakrzepica a antykoncepcja hormonalna – statystyki

Ryzyko zakrzepicy przy antykoncepcji hormonalnej jest aż trzy razy wyższe niż u kobiet, które stosują inne formy zapobiegania ciąży. Jest ono jeszcze wyższe u pacjentek, które posiadają genetycznie uwarunkowaną skłonność do powstawania zakrzepów (trombofilię wrodzoną). Są one na zakrzepicę narażone aż 25 razy bardziej niż pozostałe kobiety.

Skąd bierze się ryzyko zakrzepicy przy antykoncepcji?

W antykoncepcji hormonalnej znajdują się hormony zwane estrogenami. Swoim działaniem pobudzają one układ krzepnięcia do pracy, co zwiększa ryzyko pojawienia się zakrzepu. Estrogeny prowadzą także do zwiększenia stężenia fibrynogenu, czyli białka biorącego udział w tworzeniu skrzeplin. U kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną jest ono wyższe średnio o około 10-20%.

Zobacz również: Zakrzepica – czy jesteś w grupie ryzyka?

Ryzyko zakrzepicy w ciąży – czy można je zmniejszyć?

Stosowanie antykoncepcji hormonalnej wcale nie musi oznaczać, że rozwinie się u nas zakrzepica. Możemy spróbować temu zapobiec. Najważniejsze jest wykonywanie regularnie badań kontrolnych krwi, a w szczególności badań na krzepliwość krwi. Przed rozpoczęciem stosowania antykoncepcji powinnyśmy rozważyć także badanie genetyczne sprawdzające gen protrombiny oraz czynnik V Leiden. Dzięki temu sprawdzimy, czy nie posiadamy genetycznej skłonności do powstawania zakrzepów.

Ryzyko zakrzepicy przy antykoncepcji hormonalnej możemy zmniejszyć także poprzez zdrowy styl życia. Na zdrowie naszych żył największy wpływ ma ruch. Musimy więc pamiętać o regularnej aktywności fizycznej. Ryzyko zakrzepicy jest większe także u osób palących tytoń. Powinniśmy jak najszybciej zrezygnować z tej używki. Na ryzyko powstania zakrzepów wpływa także nasz tryb życia. Jeśli wykonujemy pracę siedzącą, to co jakiś czas powinniśmy robić sobie przerwy na krótkie spacery. Możemy także nieco poruszać stopami np. poprzez kręcenie ósemek czy kółek.

Oceń

Data publikacji: 01/01/2024, Data aktualizacji: 02/01/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *