Jak obliczyć dni płodne po tabletkach antykoncepcyjnych?

jak obliczyć dni płodne po tabletkach antykoncepcyjnych

Jedną z najpopularniejszych metod antykoncepcyjnych jest stosowanie tabletek. Są one bardzo skuteczne, ale bardzo oddziałują na kobiecą gospodarkę hormonalną. Organizm potrzebuje więc czasu, aby wrócić do równowagi zaraz po ich odstawieniu. A jak ma się to do zajścia w ciążę i płodności? Jak obliczyć dni płodne po tabletkach antykoncepcyjnych? Sprawdź poniżej!

Spis treści:

  1. Wpływ tabletek antykoncepcyjnych na płodność kobiety
  2. Dni płodne po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej
  3. Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych a problemy z zajściem w ciążę

Wpływ tabletek antykoncepcyjnych na płodność kobiety

Tabletki antykoncepcyjne zapobiegają zajściu w ciążę. Wywołują więc chwilową niepłodność. W przypadku prawidłowo dobranej antykoncepcji hormonalnej kobieta będzie niepłodna tylko w czasie stosowania tabletek. Jej płodność wróci do normy po ich odstawieniu.
Tabletki antykoncepcyjne są często stosowane jako forma leczenia zaburzeń hormonalnych. W takim przypadku kobieca płodność może nie wrócić po ich odstawieniu. Jeśli tabletkami leczony był brak owulacji, to prawdopodobnie nie powróci ona, gdy zakończymy ich stosowanie. Żadna antykoncepcja hormonalna nie jest w stanie całkowicie wyleczyć naszych problemów z płodnością.

Zobacz również: Jakie badania wykonać przed ciążą?

Dni płodne po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej

Kobiecie po odstawieniu tabletek hormonalnych powraca miesiączka (w trakcie stosowania antykoncepcji występuje krwawienie z odstawienia). Wraz z menstruacją powraca także kobieca płodność. Cykl miesiączkowy zaczyna więc normalnie funkcjonować. Zaczyna na nowo dochodzić do owulacji, która umożliwia zapłodnienie. Stosowane pigułki antykoncepcyjne w żaden sposób nie wpływają na ten proces u zdrowych kobiet.
Każda kobieta to indywidualny przypadek. Czasem zdarza się, że cykl miesiączkowy po odstawieniu tabletek potrzebuje czasu, aby się uregulować. Zwykle dzieje się tak w przypadku niewłaściwie dobranych pigułek. Nie jest to jednak nic niepokojącego. Musimy po prostu dać organizmowi czas na powrócenie do równowagi hormonalnej.

Zobacz również: Czy antykoncepcja hormonalna jest dla Ciebie?

Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych a problemy z zajściem w ciążę

Czasem bywa tak, że po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych płodność nie wraca. Zwykle nie jest to wina pigułek. Stan ten prawdopodobnie ma inną przyczynę. Warto więc skonsultować się z ginekologiem, jeśli płodność nie wróciła po 12 miesiącach od odstawienia antykoncepcji. W takiej sytuacji konieczne będzie przeprowadzenie diagnostyki niepłodności i wykonanie kilku badań.

Oceń

Data publikacji: 04/04/2023, Data aktualizacji: 28/04/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *