Ból owulacyjny po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych

ból owulacyjny po odstawieniu tabletek

Owulacja u niektórych kobiet może powodować różne dolegliwości. Jedną z nich jest ból owulacyjny spowodowany uwalnianiem dojrzałego jajeczka. Może on mieć różne przyczyny, ale jedną z najczęstszych jest zakończenie stosowania antykoncepcji hormonalnej. Zobacz, co jest przyczyną bólu owulacyjnego po odstawieniu tabletek!

Spis treści:

  1. Objawy bolesnej owulacji
  2. Bolesna owulacja a antykoncepcja hormonalna
  3. Jak radzić sobie z bólem owulacyjnym?

Objawy bolesnej owulacji

Ból owulacyjny zwykle rozpoczyna się nagle na około 10-14 dni przed spodziewaną miesiączką. Może on nieco utrudniać kobiecie codzienne funkcjonowanie. Nie powinien jednak go uniemożliwiać. Kobieta mimo bólu owulacyjnego powinna być w stanie wykonywać swoje codzienne obowiązki. Zazwyczaj nie dokucza on jej dłużej niż przez dwa dni.

Ból owulacyjny zwykle nasila się podczas stosunku seksualnego oraz intensywnego wysiłku fizycznego. Odczuwamy go w dole podbrzusza, ale może on promieniować także do miednicy i pleców. Pojawić może się także niewielkie plamienie.
Jeśli bolesnej owulacji towarzyszy gorączka, mdłości czy silne krwawienie, to powinniśmy skonsultować się jak najszybciej z lekarzem. Prawdopodobnie nie jest to zwykły ból owulacyjny, dlatego nie powinniśmy z tym zwlekać.

Zobacz również: Nieregularna owulacja – jakie są jej przyczyny?

Bolesna owulacja a antykoncepcja hormonalna

Kobiety często zaczynają odczuwać ból owulacyjny dopiero po odstawieniu pigułek antykoncepcyjnych. Czasem znika on po kilku miesiączkach, a czasem utrzymuje się dłużej. Przyczyny takiego stanu nie zostały jeszcze do końca poznane. Prawdopodobnie jest to kwestia zaburzonej równowagi hormonalnej organizmu. Po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych organizm musi się dostosować do pracy na nowo, co może prowadzić do nieregularności w cyklu hormonalnym i owulacyjnym, co może być przyczyną bólu owulacyjnego.

Zobacz również: Jak wywołać okres po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych?

Jak radzić sobie z bólem owulacyjnym?

Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na poradzenie sobie z bólem owulacyjnym. Najlepsze z nich to:
• Leki przeciwbólowe – możesz stosować leki przeciwbólowe dostępne bez recepty, takie jak paracetamol czy ibuprofen, które mogą pomóc w łagodzeniu bólu.
• Ciepłe okłady – przyłożenie ciepłego termoforu lub poduszki na dolny brzuch może złagodzić napięcie mięśni i zmniejszyć ból owulacyjny.
• Napary ziołowe – dzięki nim rozkurczymy mięśnie, co złagodzi ból. Najlepiej sprawdzą się tutaj napary z nagietka pite 2-3 razy dziennie.

Oceń

Data publikacji: 05/04/2023, Data aktualizacji: 27/04/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *