Alimenty w ciąży – czy możesz na nie liczyć? Badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

Alimenty w ciąży – czy możesz na nie liczyć?

alimenty w ciąży

Zgodnie z Kodeksem Rodzinnym i Opiekuńczym jako ciężarna masz prawo wymagać alimentów od ojca Twojego dziecka. Możliwe, że mężczyzna zgodzi się udzielić Wam finansowego wsparcia dobrowolnie. Jeśli nie uda Wam się dojść do porozumienia, możesz wnieść do sądu pozew. Alimenty w ciąży – co warto wiedzieć?

Co mówi prawo?
Uznanie dziecka
Uwiarygodnienie ojcostwa
Co może pomóc podjąć decyzję?

Alimenty w ciąży – co mówi Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy?

Artykuł 141. § 1 mówi, że: „Ojciec nie będący mężem matki obowiązany jest przyczynić się w rozmiarze odpowiadającym okolicznościom do pokrycia wydatków związanych z ciążą i porodem oraz kosztów trzymiesięcznego utrzymania matki w okresie porodu.”

Ojciec nienarodzonego jeszcze dziecka ma więc obowiązek opieki (również finansowej) nad Tobą i maluchem. Może okaże się, że wesprze Was dobrowolnie i uzna dziecko w ciąży. W przeciwnym razie możesz złożyć do sądu specjalny pozew.

Uznanie dziecka nienarodzonego – ojciec może zrobić to dobrowolnie

Jeszcze zanim dziecko się urodzi, jego ojciec może złożyć oświadczenie, że je uznaje (w Urzędzie Stanu Cywilnego, sądzi opiekuńczym, konsulacie). Aby było ważne i aby mężczyzna stał się ojcem prawnym, jako mama musisz to oświadczenie potwierdzić (masz na to 3 miesiące). Gdy mężczyzna stanie się ojcem prawnym, będzie miał m.in. obowiązek udzielenia Tobie i dziecku finansowego wsparcia – również w ciąży.

Zobacz też: Jak uznać dziecko pozamałżeńskie?

Uwiarygodnienie ojcostwa – gdy uznanie nie jest możliwe

Gdy ojciec Twojego dziecka nie chce wziąć odpowiedzialności – również finansowej – za malucha i Ciebie, masz możliwość wniesienia do sądu pozwu o uwiarygodnienie ojcostwa oraz wypłacenie alimentów. Pamiętaj jednak, że takie uwiarygodnienie nie jest tożsame z ustaleniem ojcostwa.

Aby ojcostwo zostało uwiarygodnione, konieczne jest uprawdopodobnienie, że mężczyzna jest ojcem dziecka, np. na podstawie zeznań świadków, wspólnych zdjęć czy innych dowodów. W przypadku przychylenia się sądu do Twojego wniosku mężczyzna będzie musiał zapewnić wsparcie finansowe „przez trzy miesiące w okresie porodu oraz na koszty utrzymania dziecka przez pierwsze trzy miesiące po urodzeniu” (art. 142. Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy).

Co pomoże podjąć decyzję?

Od 8 tygodnia ciąży można wykonać badanie ojcostwa. Chociaż jest to test do celów prywatnych, wielu mężczyznom pozwala podjąć decyzję i zaplanować dalsze życie. Jednoznaczny wynik często staje się bodźcem dla zapewnienia kobiecie i dziecku odpowiedniego wsparcia (również finansowego), a nierzadko również do dobrowolnego uznania dziecka.

Niektórzy mężczyźni decydują się natomiast pomagać finansowo do czasu porodu, umawiając się z kobietą bez angażowania sądu na tym etapie.


Alimenty w ciąży – czy możesz na nie liczyć?
Oceń ten artykuł

Przeczytaj również:

28/12/2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Katarzyna Uryga, pielęgniarka

dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej

Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa

Olga Przybyłek, psychoterapeuta

Magdalena Kornacka, dietetyk

mgr Aleksandra Majsnerowska, dietetyk kliniczny

mgr Katarzyna Nowak, dietetyk kliniczny

Dowiedz się więcej

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy
Przeczytaj inne:
Światowy Dzień FAS – już 9 września!

9 września już po raz kolejny obchodzić będziemy Światowy Dzień FAS. Święto to ma przede wszystkim uświadamiać – nie tylko przyszłe matki, ale i całe społeczeństwo – o negatywnych skutkach spożywania alkoholu w czasie ciąży....

Zamknij