Trombofilia może nie dawać wyraźnych objawów przez wiele lat, a potem spowodować śmierć płodu lub zaburzyć jego wzrost. Trombofilia i jej wpływ na zdrowie może być problemem w ciąży, ale tylko jeśli nie zostanie szybko zdiagnozowana.
Spis treści
Naukowcy zauważyli, że objawy trombofilii nasilają się wraz z wiekiem lub w wyniku pewnych okoliczności, np. w trakcie ciąży. Często jednak jej objawy są tak łagodne, że nie skłania to chorującej na nią osoby (i jej lekarza rodzinnego) do wykonania badania na trombofilię. Wykonuje się zazwyczaj, gdy dochodzi do np. zatorowości płucnej lub w przypadku wielokrotnych poronień.
Trombofilia wrodzona źle wpływa na rozwój płodu. Zaburza przepływ składników odżywczych między dzieckiem, a matką. Utrudnia też zagnieżdżenie się zarodka w macicy. Dlatego może dojść do utraty ciąży na bardzo wczesnym jej etapie. Jeżeli płód jednak przeżyje, to będzie rozwijał się wolniej. Cały czas będzie istniało zagrożenie wewnątrzmacicznej śmierci płodu. Doświadczony ginekolog będzie w stanie zauważyć na USG, że maluszek rośnie za wolno. Istnieje duża szansa, że wtedy zasugeruje przyszłej mamie wykonanie badania na trombofilię oraz sprawdzi u niej parametry krzepliwości krwi.
Kobiety w ciąży są bardziej narażone na skutki trombofilii, ponieważ krwi jest więcej a macica rośnie i coraz bardziej uciska żyły biodrowe. W związku z tym ryzyko powstania zakrzepów rośnie. Nieleczona nadkrzepliwość krwi jest bardzo niebezpieczna dla ciężarnej. Jednym z jej najpoważniejszych powikłań jest zatorowość płucna, która wymaga błyskawicznej interwencji personelu medycznego. Sytuacja jest o tyle poważna, że objawy trombofilii bywają mylone z normalnymi objawami ciąży, np. opuchnięcie i ból nóg, duszność.
Najłatwiej jest wykryć trombofilię wrodzoną, ponieważ wynika ona z nieprawidłowej budowy DNA. Mutacje w genach, które są odpowiedzialne za tą chorobę, można odszukać za pomocą badania genetycznego na trombofilię wrodzoną. Przy czym, dobrze jest sprawdzić materiał genetyczny obojga rodziców. Mężczyzna może mieć mutację genu MTHFR, a ona zwiększa ryzyko poronienia. Badanie genetyczne na nadkrzepliwość krwi nie jest uciążliwe dla pacjenta. Personel laboratorium medycznego musi tylko uzyskać próbkę DNA, np. wymaz z policzka. Trombofilię nabytą diagnozuje się głównie na podstawie oznaczenia parametrów krzepliwości krwi. Po zdiagnozowaniu trombofilii lekarz będzie w stanie chronić przyszłą mamę i jej maleństwo przed jej skutkami. W tym celu będzie częściej monitorował rozwój płodu na USG, a ciężarna będzie musiała przyjmować leki.
Data publikacji: 04/12/2024, Data aktualizacji: 03/12/2024
Dodaj komentarz