Czy znasz wszystkie zalety badań DNA płodu?

zalety badań DNA płodu

Kobiety w ciąży (i przyszli ojcowie) chcą wiedzieć, czy ich nienarodzone dziecko jest zdrowe. Mogą to sprawdzić dzięki bezpłatnym badaniom prenatalnym. Niestety nie wykrywają one wielu chorób genetycznych. Potrzebom rodziców z pewnością sprosta badanie NIPT. Sprawdź zalety badań DNA płodu!

Dlaczego bezpłatne, bezpieczne badania prenatalne nie satysfakcjonują przyszłych rodziców?

Do bezpłatnych, bezpiecznych badań prenatalnym zaliczamy USG położnicze oraz test PAPPA wraz z oznaczeniem poziomu wolnej podjednostki beta hCG. Z pewnością dostarczają one wielu danych o zdrowiu dziecka, np. o budowie narządów wewnętrznych, możliwości pojawienia się u dziecka 3 trisomii (zespołu Downa, zespołu Edwardsa, zespołu Patau). Nie można podważać ich wartości, Jednak przyszli rodzice są świadomi, że dziecko może mieć dobre wyniki tych badań, a urodzić się chore Niestety tak się czasami zdarza. Dlatego właśnie warto poznać zalety badań DNA płodu, które nie są bezpłatne, ale dokładniej sprawdzają stan zdrowia dziecka.

Najważniejsze zalety badań DNA płodu, czyli innowacyjność badań NIPT

Zanim przejdziemy do badań wolnego DNA płodu (badań NIPT) należy wyjaśnić jedną kwestię. DNA płodu można sprawdzić także za pomocą tzw. inwazyjnych badań prenatalnych, czyli amniopunkcji, kordocentezy lub biopsji kosmówki. Wykonuje się je tylko z wyraźnych wskazań medycznych, ponieważ nie są całkowicie bezpieczne dla ciąży. Natomiast badania NIPT może bez ryzyka zrobić każda ciężarna, a analizie podlegają wszystkie geny maluszka. Materiału genetycznego dziecka nie pobiera się jednak bezpośrednio z macicy, ale wyszukuje DNA płodu, które znajduje się w krwiobiegu matki. Przy tym pacjentka nie musi przechodzić skomplikowanych, męczących, czy bolesnych procedur medycznych. Wystarczy, że pielęgniarka pobierze z jej żyły ok. 10 ml krwi. Pacjentka nie musi być na czczo. Na podstawie tej małej próbki krwi można wykryć nawet ok. 100 mutacji genetycznych, Trzeba tylko wybrać badanie wolnego DNA płodu o szerokim zakresie analizy, np. test NIFTY pro. Wszystkie testy NIPT można zrobić już od 10 tygodnia ciąży, a ich wyniki są po 5-10 dniach. Zaletą badań DNA płodu jest to, że są one bardzo czułe (np. 99% dla trisomii 21). Dlatego ich prawidłowych wyników nie trzeba już potwierdzać. W związku z tym powinny się nimi zainteresować także te ciężarne, którym zalecono amniopunkcję. Można ją wykonać dopiero po 15 tygodniu ciąży. Jeżeli przyszła mama zrobi test NIPT wystarczająco szybko, to jego wynik będzie mogła sprawdzić jeszcze przed terminem badania inwazyjnego. Być może NIPT nie wykaże nieprawidłowości u dziecka, a więc amniopunkcji będzie można uniknąć.

Oceń

Data publikacji: 02/12/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *