Amniocenteza test – co to za badanie? Kiedy należy je wykonać?

aminocenteza

Amniocenteza jest inwazyjnym badaniem prenatalnym. Wykonuje się ją w celu diagnostyki wad wrodzonych u płodu. Do badania potrzebna jest jedynie próbka płynu owodniowego, w którym znajduje się DNA dziecka. Zobacz, na czym dokładnie polega amniocenteza i kiedy należy ją wykonać!

Spis treści:

  1. Amniocenteza – co to jest?
  2. Kiedy wykonać amniocentezę?
  3. Czy amniocenteza jest bezpieczna?

Amniocenteza – co to jest?

Amniocenteza to inaczej amniopunkcja. Jest to inwazyjne badanie prenatalne wykonywane w celu wykluczenia wad wrodzonych u dziecka. Do jego wykonania potrzebna jest próbka płynu owodniowego, w którym zawierają się komórki płodowe. Płyn owodniowy potrzebny do badania pobiera się poprzez nakłucie powłok brzusznych jałową igłą. Cały zabieg wykonywany jest przez doświadczonego lekarza i pod kontrolą USG. Jest to praktycznie bezbolesne, a po zabiegu kobieta może niemal od razu wrócić do codziennych obowiązków. Amniocentezie poddać możemy się między 15 a 20 tygodniem ciąży.

Amniocenteza może wykryć takie choroby jak zespół Downa, mukowiscydoza czy zespół Turnera. Dzięki niej możemy także ustalić ojcostwo oraz poznać płeć dziecka. Lekarze czasem decydują się na jej wykonanie także w przypadku podejrzenia zakażenia płodu.

Zobacz również: Badanie prenatalne – czy jest konieczne?

Kiedy wykonać amniocentezę?

Lekarze nie każdej pacjentce zalecają wykonanie amniocentezy. Test ten konieczny jest, dopiero gdy nieinwazyjne badania prenatalne np. test NIFTY czy USG genetyczne wykryją jakiekolwiek nieprawidłowości. Amniocenteza jest badaniem rozstrzygającym, dlatego może potwierdzić lub wykluczyć chorobę.
Wykonanie amniocentezy lekarz może zalecić także pacjentkom powyżej 35 roku życia oraz taki, u których w poprzedniej ciąży wykryto wadę genetyczną płodu.

Zobacz również: Badanie prenatalne – jak się odbywają?

Czy amniocenteza jest bezpieczna?

Amniocenteza, chociaż jest badaniem inwazyjnym, to jest bezpiecznym testem prenatalnym. Ryzyko pojawienia się jakichkolwiek powikłań wynosi mniej niż 1%. Podczas całego zabiegu lekarze dokładają wszelkich starań, aby matka i dziecko byli bezpieczni. Współcześnie ryzyko da się zminimalizować nawet do zera.

Jakie powikłania może wywołać amniocenteza? Poród przedwczesny jest jednym z nich. Przyczynić może się ona także do wycieku płynu owodniowego, urazu dziecka, zakażenia macicy, a nawet poronienia. Wszystkie te powikłania występują jednak bardzo rzadko, dlatego amniocentezy nie trzeba się obawiać.

 

Oceń

Data publikacji: 07/03/2023, Data aktualizacji: 22/03/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *