Termin porodu zależny jest przede wszystkim od daty zapłodnienia. Niestety jedynie nieliczne ciężarne są w stanie dokładnie powiedzieć, kiedy ich dziecko zostało poczęte, a i tak nie daje to gwarancji poznania daty narodzin dziecka. Szacunkowy termin porodu wylicza się więc na podstawie daty ostatniej miesiączki lub poprzez badanie USG. Czy takie wyliczenia są wiarygodne? Czy termin porodu może się zmienić? Podpowiadamy poniżej!
Spis treści:
Wyliczanie terminu porodu na podstawie daty ostatniej miesiączki to tzw. reguła Naegelego. Jest to bardzo proste – od pierwszego dnia ostatniej miesiączki musimy odjąć trzy miesiące, a następnie dodać rok i 7 dni. Taki wzór stosujemy jednak tylko w przypadku książkowych, 28-dniowych cykli miesiączkowych. Jeśli nasze cykle są dłuższe, to musimy dodać liczbę dni, o którą cykl jest dłuższy. W przypadku krótszych cykli liczbę tę odejmujemy.
Zobacz również: 8 miesiąc ciąży – poród tuż tuż
Termin porodu ustalić można także, wykonując badanie USG. Określa się go na podstawie parametru CRL, czyli długości ciemieniowo-siedzeniowej. Jest to jednak możliwe tylko do 10 tygodnia ciąży. Później pomiar tego parametru może nie dawać wiarygodnych informacji na temat wieku ciąży. Po 10 tygodniu ciąży do oszacowania terminu porodu użyć można takich parametrów jak wymiar móżdżku (TCD), główki (BPD) czy kości udowej (FL).
Zobacz również: Co oznaczają ruchy dziecka przed porodem?
Bardzo często zdarza się, że dwa wyliczone terminy porodu się ze sobą nie pokrywają. Jeśli dzieli je jedynie kilka dni to za prawdziwy przyjmujemy termin porodu oszacowany według reguły Naegelego. Jeśli jednak dzieli je więcej niż 7 dni, to przyjmujemy ten oszacowany podczas badania USG.
Termin porodu musi zostać ustalony podczas pierwszej wizyty u lekarza. Dzięki temu lekarz będzie mógł oceniać, czy maluch rozwija się prawidłowo. Ustalony raz termin porodu jest więc niezmienny.
Pamiętajmy, że wyliczona data porodu nie jest pewna na 100%. Tylko 5 na 100 dzieci rodzi się w terminie. Za prawidłową datę porodu uznaje się jednak czas od dwóch tygodni przez wyznaczoną datą do dwóch tygodni po niej. Niektórym maluchom spieszy się na świat bardziej, a innym mniej. Nie ma więc sensu przesadnie przywiązywać się do wyliczonej daty porodu.
Data publikacji: 24/02/2023, Data aktualizacji: 21/03/2023
Dodaj komentarz